Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

13.6.2022 06:43 ・ Päivitetty: 13.6.2022 06:43

Rauhantutkimuksen instituutti Sipri: Maailman ydinaseiden määrä kasvanee seuraavan vuosikymmenen aikana

LEHTIKUVA / AFP
Kuvassa ohjuskoe Pakistanissa 9. tammikuuta 2017.

Maailman ydinaseiden määrän odotetaan kasvavan seuraavan vuosikymmenen aikana. Arvion julkisti maanantaina vuosikirjassaan Tukholman kansainvälinen rauhantutkimusinstituutti (Sipri).

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ydinasearsenaalien uskotaan kasvavan siitä huolimatta, että vuonna 2021 ydinkärkien määrä pieneni hieman.

Siprin mukaan on merkkejä siitä, että kylmän sodan jälkeinen ydinaseiden väheneminen on päättymässä. Lisäksi kaikki ydinasevaltiot ovat modernisoimassa näitä aseitaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU