Kotimaa
5.8.2019 13:40 ・ Päivitetty: 5.8.2019 13:40
Rautalampi-järven kalakuolemat ilmeisesti useiden tekijöiden summa
Rautalampi-järvessä Pohjois-Savossa viime päivinä havaitut tuhansien kalojen kuolemat ovat todennäköisesti usean eri tekijän yhteistulos.
Tänään valmistuneiden tutkimustulosten mukaan kalakuolemille ei näyttäisi löytyvän mitään yhtä, tiettyä syytä, kertoo Pohjois-Savon ely-keskuksen biologi Ilpo Käkelä STT:lle.
Matalan järven vesi on ollut hyvin lämmintä, minkä lisäksi rehevän järven vedessä on runsaasti sinilevää.
Käkelä kuitenkin muistuttaa, että viime kesänä järven vesi oli vielä lämpimämpää, mutta silloin kalakuolemia ei havaittu.
Poliisi ei epäile kalakuolemiin liittyvän rikosta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
5.8.2019 11:09
Luottamus EU:hun suurimmillaan viiteen vuoteen – kysely paljastaa myös eurooppalaisten huolen ilmastonmuutoksesta kasvaneen
Politiikka
5.8.2019 07:52
Ympäristörikokset ovat yrityksille yhä tuottoisampaa bisnestä
Kotimaa
1.8.2019 11:53
Viileä ja tuulinen sää hillitsee merien ja järvien sinileväkukintoja
Kotimaa
1.8.2019 08:16
Poliisi aikoo puuttua tiukasti kaljakellunnan rikkomuksiin – ”osallistujia sakotetaan tarvittaessa”
Ulkomaat
20.7.2019 08:16
Britannia kehottaa brittilaivoja pysymään poissa Hormuzinsalmelta – Iran väittää tankkerin joutuneen onnettomuuteen