Kirjallisuus
14.1.2021 12:44 ・ Päivitetty: 14.1.2021 12:44
Risto Räppääjän luojana tunnettu kirjailija Sinikka Nopola on kuollut – tarkkanäköinen huumori puhutteli kaikenikäisiä lukijoita
Kirjailija Sinikka Nopola on kuollut vaikeaan sairauteen keskiviikkona Helsingissä. Hän oli kuollessaan 67-vuotias. Nopolan kuolemasta kertoi Tammi-kustantamo.
”Sinikka Nopolan elämäntyö on laaja ja vaikuttava. Nopolan tuotannossa näkyy hänen nuoruuden idoliaan Saima Harmajaa mukaillen pyrkimys ja tavoittelu korkeuksia kohti, mutta humoristisesti, kaikenikäisiä lukijoita puhutellen”, Tammen kustantaja Saara Tiuraniemi kuvailee muistokirjoituksessa.
Helsingissä syntyneen ja Tampereella lapsuutensa ja nuoruutensa viettäneen Sinikka Nopolan elämäntyö pitää sisällään noin 80 kirjaa, lukuisia näytelmiä, elokuvakäsikirjoituksia, pakinoita, esseitä, kuunnelmia ja musikaaleja. Työuransa Helsingin Sanomien toimittajana aloittanut Nopola siirtyi vapaaksi kirjailijaksi ja journalistiksi vuonna 1985.
”Hänen ominaislaatunsa kirjoittajana ilmeni jo vuonna 1987 ilmestyneessä esikoisteoksessa Teepussit. Novellikokoelma on täynnä erilaisten ihmisten kohtaamisia ja kommunikaation nyrjähdyksiä. Hänen monipuolista ja mittavaa tuotantoaan leimaa tarkkanäköisyys ja huumori.”
Tiuraniemi kuvailee Nopolan ymmärtäneen suomalaista luonteenlaatua ja hulluutta hellyydellä. Oiva esimerkki tästä ovat hänen hämäläistarinansa Eilasta ja Rampesta.
”Hänen kielellinen nerokkuutensa hämmästytti yhä uudestaan: se taipui hetkessä proosasta elokuvakäsikirjoituksiin ja riimirunoista lauluihin.”
Tiuraniemi kuvailee Sinikka Nopolan merkitystä suomalaiselle kulttuurille ja kirjallisuudelle mittaamattomaksi.
”Erityisesti hänen yhdessä sisarensa Tiina Nopolan kanssa vuodesta 1989 kirjoittamansa suositut lastenromaanisarjat ovat tuoneet suomalaiseen lastenkulttuuriin jotain kestävää ja pysyvää. Heinähattu ja Vilttitossu- sekä Risto Räppääjä -sarjat koskettavat vuosikymmenestä toiseen yhä uusia lukijasukupolvia ja sytyttävät rakkauden lukemiseen”, hän kirjoittaa.
”Tulemme kaikki Tammessa ja WSOY:llä kaipaamaan Sinikka Nopolan uskomatonta mielikuvitusta, nopeaa älyä, sinnikkyyttä ja lämmintä sydäntä. Läheisten lisäksi Sinikkaa jäävät kaipaamaan kaikki me, jotka olemme rakastaneet hänen teoksiaan – sekä kaikki ne tulevat lukijat, jotka eivät vielä ole edes syntyneet.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.