Ulkomaat
16.9.2016 04:47 ・ Päivitetty: 16.9.2016 04:47
Ruotsi päättää Assangen pidätysmääräyksestä
Ruotsalainen vetoomustuomioistuin päättää tänään, jääkö seksuaalirikoksista epäillyn Julian Assangen pidätysmääräys voimaan.
Wikileaks-vuotosivuston australialaisen perustajan asianajajat ovat jo pitkään vaatineet pidätysmääräyksen kumoamista.
Assange on pakoillut virkavaltaa Lontoossa Ecuadorin suurlähetystössä yli neljä vuotta. Ruotsi vaatii Britanniaa luovuttamaan Assangen. Tämä on kiistänyt syyllistyneensä seksuaalirikoksiin Ruotsissa vuonna 2010.
Assange ei suostu lähtemään Ruotsiin myöskään siitä syystä, että pelkää Ruotsin luovuttavan hänet edelleen Yhdysvaltoihin. Siellä häntä odottaisivat syytteet mittavista tietovuodoista.
Assangea on määrä kuulla Ecuadorin Lontoon-suurlähetystössä 17. lokakuuta. Kuulemisen hoitaa ecuadorilainen syyttäjä, mutta ruotsalainen syyttäjä ja tutkija saavat olla läsnä
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
11.8.2016 07:04
Käänne Assange-kohussa – ”Tulevina viikkoina”
4.2.2016 16:29
YK:n paneeli: Assangelle tulossa ehkä armoa
4.2.2016 06:29
”Lähden lähetystöstä puoliltapäivin, jos…” – Assange väläyttää antautumista
11.5.2015 08:14
Ruotsi ei luovu Wikileaks-Assangen pidätysmääräyksestä