Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

10.7.2026 09:52 ・ Päivitetty: 10.7.2026 10:02

Ruotuväki: Varusmiehiä koulutetaan pian käyttämään torjuntadrooneja

iStock

Puolustusvoimat alkaa kouluttaa varusmiehiä käyttämään torjuntadrooneja. Asiasta kertoi ensimmäisenä Ruotuväki-lehti.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ilmatorjunnan tarkastajan, eversti Mano-Mikael Nokelaisen mukaan torjuntadroonit tulevat Puolustusvoimien henkilökunnan kokeiltaviksi syksyllä. Varusmiehiä aletaan kouluttaa niiden käyttöön ensi vuonna.

TORJUNTADROONEJA tulevat käyttämään esimerkiksi Suomeen perustettavat lennokkitorjunnan patterit. Nokelaisen mukaan patterit tulevat osaksi varusmieskoulutusta kahden vuoden päästä.

Muutosten on määrä auttaa Puolustusvoimia vastaamaan kustannustehokkaasti kasvavaan drooniuhkaan. Pienlennokkeja torjuvat yksittäiset taistelijat, mutta keskikokoisia drooneja vastaan tarvitaan ilmatorjuntaa.

Nokelainen kertoi Ruotuväelle, ettei lennokkeja kannata tuhota ilmatorjuntaohjuksilla tai hävittäjillä. Hänen mukaansa torjunnan on oltava symmetristä uhkaan nähden, jotta se olisi kestävää.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU