Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

28.10.2019 12:40 ・ Päivitetty: 28.10.2019 12:40

Saksaan iski järkytys: ”Keskitysleireiltä selvinneille AfD:n kannatuksen kasvu on uusi, kauhistuttava merkki”

Björn Höcke.

Äärioikeistolaisen AfD-puolueen vaalimenestys Thüringenin osavaltiovaaleissa huolestuttaa Saksan juutalaisjärjestöjä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

AfD kaksinkertaisti kannatuksensa sunnuntaisissa vaaleissa ja pudotti yli 23 prosentin äänisaaliillaan liittokansleri Angela Merkelin kristillisdemokraatit osavaltion kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi.

Saksan juutalaisten keskusneuvoston puheenjohtajan Josef Schusterin mukaan AfD houkutteli äänestäjiä ”halvalla rasistisella propagandalla”. Myös International Auschwitz Committee -järjestön edustaja Christoph Heubner pitää kehitystä äärimmäisen huolestuttavana.

– Saksan keskitysleireiltä selvinneille AfD:n kannatuksen kasvu on uusi, kauhistuttava merkki, joka lisää pelkoja äärioikeistolaisten asenteiden voimistumisesta Saksassa, Heubner sanoi.

Thüringenissa AfD:tä johtaa puolueen radikaaleimpaan siipeen kuuluva Björn Höcke.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU