Ulkomaat
4.7.2018 05:10 ・ Päivitetty: 4.7.2018 05:10
Saksan hallituksessa kiistellään yhä pakolaisratkaisusta – ”uusi raja-alue” vertautuisi lentokenttien transit-alueisiin
Saksan hallituspuolueet eivät päässeet myöhään tiistai-iltaan jatkuneissa neuvotteluissa yhteisymmärrykseen pakolaisratkaisusta, jonka liittokansleri Angela Merkel ja sisäministeri Horst Seehofer neuvottelivat maanantaina, kertovat saksalaislehdet Der Spiegel ja Bild.
Merkel ja Seehofer sopivat maanantaina, että Saksan Itävallan-vastaiselle rajalle perustetaan ”uusi raja-alue” turvapaikanhakijoiden tarkastamista varten. Juridisesti alue vertautuisi lentokenttien transit-alueisiin, joiden sisällä matkustaja ei ole vielä virallisesti saapunut kohdemaahan.
Sopimuksen mukaan turvapaikanhakijat palautetaan niihin EU-maihin, joihin he ovat EU-alueelle tullessaan rekisteröity. Palautus vaatii kohdemaan hyväksynnän. Jos sitä ei saada, Saksa aikoo sopia turvapaikanhakijoiden palauttamisesta Itävaltaan.
Sopimuksen takana seisovat Merkelin kristillisdemokraattinen CDU ja sen baijerilainen sisarpuolue CSU, mutta sosiaalidemokraattinen SPD ei ole vielä taipunut ratkaisun kannalle.
Saksalaismedian mukaan hallituspuolueet kokoustavat jälleen torstaina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.