Politiikka
9.10.2016 11:14 ・ Päivitetty: 9.10.2016 11:14
Sallassa ja Rajajoosepissa ei pakolaisryntäystä Venäjältä – paperittomia ei ole tullut lainkaan
Rajasopimuksen päättyminen ei näy Sallassa tai Raja-Joosepissa turvapaikanhakijoita, vaikka Suomen ja Venäjän välinen rajasopimus päättyi perjantain vastaisena yönä. Lapin rajavartiostosta kerrotaan, että rajaliikenne on sujunut normaalisti.
– Kansalaisuusrajoitteen loppumisen jälkeenkään ei ole saapunut yhtään henkilöä puutteellisilla asiakirjoilla, kertoo Lapin rajavartioston johtokeskuksen päällikkö Kimmo Louhelainen.
Sopimus oli voimassa puoli vuotta. Sen vuoksi Sallassa ja Raja-Joosepissa rajan yli pääsivät käytännössä vain suomalaiset, venäläiset ja valkovenäläiset.
Sopimuksen tarkoitus oli muun muassa estää hallitsematonta maahantuloa. Lapin rajavartioston rajanylityspaikoilla oli vuoden ensimmäisinä kuukausina hakenut turvapaikkaa yli tuhat ihmistä.
STT, Salla
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
7.9.2016 04:11
Risikko: Suomi ei uusi rajasopimusta Venäjän kanssa – ”Nyt ei pitäisi tuudittautua mihinkään”
Politiikka
16.8.2016 04:41
Lännen Media: Suomen ja Venäjän rajasopimus saattaa loppua
Politiikka
13.4.2016 11:42
Niinistö torjuu rajasopimusepäilyt: ”Ihmettelemme kovasti itse itseämme – olemmekin sitten ainoita”