Politiikka
14.2.2020 12:12 ・ Päivitetty: 14.2.2020 12:12
Sanna Marin tapaa Angela Merkelin ensi viikolla
Pääministeri Sanna Marin (sd.) vierailee Berliinissä ensi viikon keskiviikkona ja tapaa Saksan liittokanslerin Angela Merkelin. Keskusteluissa on esillä muun muassa EU:n tuleva rahoituskehys eli unionin pitkän aikavälin budjetti vuosille 2021–2027.
EU-maiden johtajat kokoontuvat seuraavana päivänä Brysseliin ylimääräiseen EU-huippukokoukseen, jossa on tarkoitus sopia rahoituskehyksestä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.2.2020 14:56
Sanna Marin sivalsi Jussi Halla-ahoa: ”En ymmärrä tätä keskustelua enkä tätä näkökulmaa”
Politiikka
13.2.2020 13:29
Uutta hakua ei tule – Sanna Marinin mukaan VM:n kansliapäällikkö valitaan alkuperäisten kuuden hakijan joukosta
Politiikka
13.2.2020 12:54
Sanna Marin kuvaa tilannetta Kreikan leireillä vakavaksi – hallitus ei ole vielä tehnyt päätöksiä, otetaanko lapsia Suomeen