Politiikka
9.3.2019 09:23 ・ Päivitetty: 9.3.2019 09:23
Sipilä 14,1 prosentin kannatuksesta Ylellä: ”Se on selvää, että tuollaisella tuloksella en ole ehdolla puheenjohtajaksi”
Toimitusministeristössä pääministerin virkaa hoitava Juha Sipilä (kesk.) pohti Ylen Ykkösaamussa mahdollisuuksiaan jatkaa keskustan puheenjohtajana. Viimeisimmässä Ylen kannatusmittauksessa keskusta oli vaipunut 14,1 prosentin puolueeksi.
– Sehän on selvä asia, että en ole ehdolla tuollaisella tuloksella.
Keskusta pitää puoluekokouksensa Vantaalla vuonna 2020. Sipilä ei vastannut suoraan siihen, että aikooko hän istua puheenjohtajana tuohon päivämäärään asti, jos keskusta sukeltaa rajusti kevään eduskuntavaaleissa.
– Ihmiset tekevät sen valinnan 14. huhtikuuta. Totta kai vaalitulos vaikuttaa katsonko, onko minulla oikeutta jatkaa puheenjohtajana.
Umpisurkea keskustan kannatusmittaus edellisenä päivänä ei Sipilän mukaan vaikuttanut mitenkään seuraavan päivän eropyyntöön.
– Mutta kyllähän luvuista pitää katsoa nöyrästi peiliin ja olla huolissaan puheenjohtajana.
”En kadu, pidän ratkaisua oikeana.”
Lisää aiheesta
Sipilä pyysi eilen presidentti Sauli Niinistöltä eroa soteuudistuksen kaaduttua. Hän myönsi, että eilinen valvotutti ja yön aikana oli kadonnut myös sote-parta.
– Oli se kova paika. En kadu, pidän ratkaisua oikeana, hän totesi päätöksestään kaataa hallitus sote-uudistuksen romuttuessa.
Sipilä oli ollut yhteydessä Niinistöön jo torstai-iltana kertoen tuntojaan.
– Soitin presidentille, joka oli aluksi vähän yllättynyt, mutta ymmärsi päätöksen.
Sipilän yksipuolinen päätös kaataa hallitus vain viisi viikkoa ennen eduskuntavaaleja on herättänyt voimakasta arvostelua.
– Tässä oli kaksi vaihtoehtoa, toinen olisi ollut todeta pettymys ja jatkaa loppuun saakka. Molemmissa tapauksissa olisi tullut kritiikkiä.
”Kyllä kuuntelin. He olisivat toimineet pääministerinä toisin.”
Hämmennystä on herättänyt myös se, eikö Sipilä kuunnellut hallituskumppaneita, kokoomuksen Petteri Orpoa ja sinisten Sampo Terhoa, joiden mielestä hallituksen ei olisi tarvinnut erota.
– Kyllä kuuntelin. He olisivat toimineet pääministerinä toisin, Sipilä huomautti Ylellä.
Huolta on kannettu myös siitä, miten Suomi voi valmistautua muun muassa heinäkuussa alkavaan EU-puheenjohtajuuteen ilman poliittisesti vastuullista hallitusta. Sipilän mukaan puheenjohtajuusohjelma on tehty yhteisesti ja EU-asiat käydään läpi suuressa valiokunnassa.
Sipilä patisteli kaikkia puolueita kertomaan, miten ne aikovat saada sote-uudistuksen aikaiseksi. Keskusta esittelee oman vaihtoehtonsa jo ensi viikolla. Hän myönsi Ylellä, että porvarihallitus lähti tekemään liian isoa uudistusta.
– Pitää ottaa pienempi askel. Olen valinnanvapauden kannattaja, mutta hallituksen kaatuneessa esityksessä sitä oli hieman liikaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
8.3.2019 13:14
Orpo avaa nyt omia kantojaan Sipilän ratkaisuun: ”Kun olen oppinut miehen tuntemaan” – Voittiko Jan Vapaavuori, Petteri Orpo?
Politiikka
8.3.2019 13:07
”Ihmisillä on oikeus odottaa, että perusterveydenhuollon ongelmat ratkaistaan” – Rinne: Vaalien jälkeen selviää kuka johtaa valmistelua
Politiikka
8.3.2019 12:39
Sampo Terho Sipilän dramaattisesta vedosta: ”Pääministerillä on velvollisuus päättää hallituksensa tulevaisuudesta”
Politiikka
8.3.2019 09:30
”Kuuntelin tarkkaan, mitä sisäinen ääneni sanoo” – Sipilä kertoi medialle hallituksen eropäätöksen ratkaisun hetkistä