Politiikka
15.6.2026 12:03 ・ Päivitetty: 15.6.2026 12:03
Soste: Tukirajauksilla hiljennetään maahanmuuttaja- ja sateenkaarijärjestöjä
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen kattojärjestö SOSTE sanoo tyrmistyneensä hallituksen ristiriitaisista aikeista leikata varoja eri järjestöjen vaikuttamistyöstä.
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) julkaisi maanantaina oman ministeriönsä laatimat linjaukset järjestöjen valtionapujen tiukemmasta jaosta.
Esimerkiksi ”pelkkää” vaikuttamistyötä tai neuvontaa tekeville yhteisöille tukia ei heruisi.
– Kriteerit ovat tyrmistyttävät. Niiden mukaan kokonaisten järjestöryhmien toiminta ajettaisiin alas. Ilmeisesti tarkoitus on iskeä esimerkiksi maahanmuuttajia ja seksuaalivähemmistöjä tukeviin ja edustaviin järjestöihin sekä sote-järjestöjen tekemään vaikuttamistyöhön, jonka kautta esimerkiksi pitkäaikaissairaiden ja muiden avun tarpeessa olevien ääni saadaan kuuluviin, sanoo SOSTE:n pääsihteeri Vertti Kiukas tiedotteessa.
JAKORATKAISU näyttää arvostelijoiden mielestä perussuomalaisten omalta identiteettipolitikoinnilta.
Jopa hallituksen sisältä on ihmetelty, miksei Rydman ole laatinut linjanvetojaan yhdessä muiden hallituspuolueiden kanssa.
SOSTE:n mielestä pääministerin on nyt selvennettävä tilannetta, ja ilmoitettava onko koko hallitus Rydmanin valitsemien linjausten takana.
Lisää aiheesta
Tukiratkaisut on vietävä joka tapauksessa valtioneuvoston raha-asiainvaliokuntaan, eikä niitä saa sanella yhden ministerin yksinvallalla, SOSTE sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.6.2026 11:34
Kylmää kyytiä sotejärjestöille: Näin valtiontuen ehdot kiristyvät
