Nyheter
2.9.2022 07:30 ・ Uppdaterad: 2.9.2022 07:30
Sture Fjäder ny ordförande för Samlingspartiets svenska organisation
Sture Fjäder har valts till ny ordförande för Samlingspartiets svenska riksorganisation Borgerlig Samling i Finland rf. Fjäder efterträder Helsingfors borgmästare Juhana Vartiainen på ordförandeposten.
Fjäder kandiderar i riksdagsvalet 2023 Nylands valkrets. Fjäder bor i Esbo men är uppvuxen i Hangö. Han är till utbildning ekonomie magister och politices magister.
– Jag ser fram emot att sätta fart på Samlingspartiets svenskspråkiga verksamhet. Med vår politik vill vi sätta Finland på rätt spår. Alla som delar våra värderingar och målsättningar är välkomna med oavsett modersmål, understryker Fjäder.
Fjäder efterlyser en mer marknadsorienterad tillväxtpolitik och tuffare sysselsättningspolitik. Han uttrycker dessutom sin oro för statsskulden. Fjäder anser att skatterna borde sänkas.
Veera Hellman valdes till viceordförande för Borgerlig Samling i Finland. På mötet valdes även en ny styrelse.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Nyheter
20.8.2022 10:15
Johan Kvarnström kommenterar de kommande budgetförhandlingarna
Huvudnyheter
18.8.2022 07:26
Kvarnström i Kuopio: God stämning i riksdagsgruppen
Nyheter
4.8.2022 09:38
YLE:s partimätning: Samlingspartiet fortfarande störst men understödet för socialdemokraterna stiger
Nyheter
11.7.2022 12:22
Rydman lämnade in begäran om utredning gällande Helsingin Sanomats artikel
