Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

27.6.2019 07:03 ・ Päivitetty: 27.6.2019 07:28

Suomalaiset haluaisivat nostaa tasa-arvoa sekä ilmasto-osaamista kehityspolitiikan kärkeen EU-puheenjohtajakauden aikana

Suomalaiset nostaisivat maanantaina alkavan EU-puheenjohtajakauden kärkiteemoiksi kehityspolitiikassa tasa-arvon ja ilmastotoimet. Tämä ilmenee ulkoministeriön teettämästä mielipidetiedustelusta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tiedusteluun vastasi 1 000 ihmistä eri puolilla Suomea.

Yli puolet vastanneista on sitä mieltä, että Suomen tulisi edistää kehityspolitiikassa etenkin naisten ja tyttöjen asemaa ja oikeuksia sekä ilmastonmuutoksen torjuntaa ja siihen sopeutumista.

Kehitysyhteistyössään eniten annettavaa Suomella on vastaajien mielestä koulutuksen alueella.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU