Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

4.4.2024 06:43 ・ Päivitetty: 4.4.2024 06:43

Suomalaisten matkustaminen ulkomaille lisääntyi viime vuonna

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Ulkomaan vapaa-ajan matkojen määrä kasvoi viime vuonna viidenneksellä toissa vuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus. Kyse on matkoista, joissa yövytään ainakin yksi yö.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Yöpymisen sisältäneitä ulkomaan vapaa-ajan matkoja tehtiin viime vuonna noin 6,1 miljoonaa.

Sen sijaan yöpymisen sisältäneiden kotimaan vapaa-ajan matkojen määrä väheni toista vuotta peräkkäin. Kotimaan matkojen määrä on kuitenkin ulkomaan matkoja selvästi mittavampi, sillä viime vuonna tehtiin 21,3 miljoonaa yön yli kestänyttä kotimaan vapaa-ajan matkaa.

Lähes 90 prosenttia Suomen väestöstä teki viime vuoden aikana vapaa-ajallaan ainakin yhden yön yli kestäneen matkan.

Viime vuonna sekä kotimaan että ulkomaan työmatkojen määrä kasvoi edellisvuodesta. Ulkomaan työmatkojen määrä kasvoi lähes viidenneksen.

Yöpymisen sisältäneitä työmatkoja kotimaassa ja ulkomaille tehtiin yhteensä 3,8 miljoonaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU