Politiikka
2.12.2021 12:22 ・ Päivitetty: 2.12.2021 13:54
Suomeen perustetaan valtion kaupallinen rokotetutkimusyhtiö
Valtioneuvosto on hyväksynyt valtion kaupallisen rokotetutkimusyhtiön perustamisen.
Rokotetutkimuskeskus Finvac Oy muodostetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n kaupallisiin rokotetutkimuksiin liittyvistä toiminnoista ja Tampereen korkeakoulusäätiön rokotetutkimuskeskuksesta.
Valtio omistaa perustettavasta yhtiöstä 51 prosenttia ja Tampereen yliopisto 49 prosenttia. Perustettavan yhtiön omistajaohjauksesta vastaa sosiaali- ja terveysministeriö.
- Yhtiön perustamisella on tarkoitus osaltaan taata ja vahvistaa suomalaista rokotetutkimusosaamista, jotta Suomeen ja maailmalle saadaan hyvin tutkittuja, vaikuttavia ja turvallisia rokotteita. Lisäksi tavoitteena on pandemian kaltaisiin terveysuhkiin varautuminen ja tutkimusinvestointien lisääminen Suomeen, sosiaali- ja terveysministeriö kertoo tiedotteessaan.
Hallitus esitti kaupallisen rokotetutkimusyhtiön perustamista viime vuoden marraskuussa. Esityksen taustalla on oikeuskanslerin toukokuussa 2019 antama päätös, jonka mukaan THL:n kaupalliset rokotetutkimuspalvelut ja rokotteiden hankinta tulisi selkeämmin erottaa toisistaan.
Yhtiön kotipaikka on Tampere. THL:n kaupallisen rokotetutkimustoiminnan ja Tampereen rokotetutkimuskeskuksen pääpaikat ovat nykyisinkin Tampereella.
Uutista päivitetty
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.