Politiikka
30.9.2025 09:15 ・ Päivitetty: 30.9.2025 10:06
Suomi lähettää sotilaita Tanskaan droonintorjuntaan
Tasavallan presidentti Alexander Stubb on valtioneuvoston esityksestä päättänyt, että puolustusvoimat osallistuu Tanskan ilmatilan turvaamiseen. Suomalaissotilaita on jo toimintavalmiina siellä.
Päätös on valtioneuvoston tiedotteen mukaan vastaus Tanskan Suomelle tekemään pyyntöön osallistua ilmatilan turvaamiseen ja droonien torjumiseen Kööpenhaminassa järjestettävien kansainvälisten kokousten ajaksi.
SUOMI lähettää Tanskaan droonien tunnistamiseen ja vastatoimiin kykenevän sotilasosaston. Ensimmäiset sotilaat ovat jo perillä ja valmiina tositoimiin, presidentti kertoo X-päivityksessään.
Osasto asetetaan Tanskan johtoon ja Tanskan viranomaiset johtavat kokonaisoperaatiota.
– Operaatioon osallistumalla osoitamme konkreettista tukea toista Pohjoismaata ja Nato-liittolaista kohtaan. Droonit ovat ajankohtainen uhka, jonka torjumiseen Suomella on vahvaa osaamista, puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) toteaa tiedotteessa.
Pääministeri Petteri Orpo kertoi medialle tiistaina eduskunnassa, että suomalaissotilaat toimivat Tanskassa paikallisten viranomaisten määräysten mukaisesti. Suomalaisilla on oikeus pudottaa drooneja, mikäli tanskalaiset näin pyytävät.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.