Kotimaa
1.10.2021 04:57 ・ Päivitetty: 1.10.2021 04:57
Tänään vietetään Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivää – sisäministeriö suosittelee liputusta
Tänään vietetään Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivää. Sisäministeriö suosittelee liputtamaan päivän kunniaksi nyt kuudennen kerran. Liputuspäivä merkitään kalentereihin vakiintuneena liputuspäivänä vuodesta 2023 alkaen.
Lokakuun ensimmäisenä päivänä vuonna 1906 tulivat voimaan valtiopäiväjärjestys ja vaalilaki, jotka antoivat kansalaisille täydet poliittiset oikeudet Suomessa.
Miina Sillanpää valittiin kansanedustajaksi vuonna 1907, ja hän oli Suomen ensimmäinen naisministeri.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.