Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

18.3.2021 05:34 ・ Päivitetty: 18.3.2021 05:34

Tansanian presidentti on kuollut – väitti rukouksen torjuvan koronavirusta

LEHTIKUVA / AFP Ericky Boniphace

Tansanian presidentti John Magufuli on kuollut 61-vuotiaana. Asiasta kertoo varapresidentti Samia Suluhu Hassan, jonka mukaan Magufuli menehtyi keskiviikkona sairaalassa maan suurimmassa kaupungissa Dar es Salaamissa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Varapresidentin mukaan kuolinsyy liittyi sydänvaivoihin. Hassanin mukaan Magufulilla oli ollut sydänongelmia jo vuosikymmenen ajan.

Viisi vuotta Tansaniaa itsevaltaisesti johtanut presidentti oli ennen kuolemaansa ollut poikkeuksellisesti poissa julkisuudesta lähes kolmen viikon ajan. Erittäin hartaalta katoliselta oli muun muassa jäänyt väliin kolme sunnuntaimessua, joissa hänellä oli ollut usein tapana puhua seurakunnan edessä.

Poissaolot herättivät Tansaniassa kysymyksiä Magufulin terveydentilasta ja sosiaalisessa mediassa pyöri huhumylly.

Oppositiojohtaja Tundu Lissu väitti lähteisiinsä pohjaten Magufulin saaneen koronatartunnan ja olleen sairaalahoidossa naapurimaassa Keniassa.

Presidenttiä oli kritisoitu voimakkaasti riittämättömien koronatoimien vuoksi. Tansania on esimerkiksi torjunut kansainvälisen avun, eikä ole suostunut ostamaan rokotteita. Maa lakkasi julkaisemasta virallisia koronatietoja jo viime vuoden keväällä

Tämän vuoden tammikuussa Magufuli väitti koronarokotteiden olevan ”terveydelle vaarallisia”. Presidentti oli sanonut, että virusta voidaan torjua muun muassa rukouksilla.

Kiellettyään viruksen läsnäolon kuukausien ajan, Magufuli paljasti helmikuussa, että jotkut hänen avustajistaan ja perheenjäsenistään olivat saaneet koronaviruksen aiheuttaman covid-19-taudin, mutta toipuneet.

Tansaniassa on viime aikoina kerrottu useiden virkamiesten kuolemista. Muun muassa Tansanialle kuuluvan Sansibarin varapresidentin kerrottiin helmikuussa kuolleen koronavirukseen.

Valtakausi luisui kohti itsevaltiutta.

Varapresidentti Hassanin mukana Magufuli oli viety sairaalahoitoon jo 6. maaliskuuta, mutta hänet oli lyhyen ajan jälkeen kotiutettu. Maaliskuun puolivälissä presidentti oli kuitenkin kokenut jälleen olonsa huonontuneen ja hänet vietiin uudemman kerran sairaalaan.

Hassanin mukaan maahan julistetaan 14 päivän suruaika ja suunnitelmissa on myös suruliputus.

Magufuli valittiin maan presidentiksi vuonna 2015 korruptiota vastustavana kansanmiehenä. Valtakausi kuitenkin luisui kohti itsevaltiutta. Muun muassa median ja opposition vastaiset toimet herättivät huolta ihmisoikeusjärjestöjen sekä kansainvälisten liittolaisten keskuudessa.

Oppositio ja osa diplomaateista julisti Magufulin uudelleenvalinnan viime lokakuussa olleen vilpillinen. Vaaleja kritisoineet vetosivat muun muassa peukalointiväitteisiin sekä siihen, etteivät ulkomainen media ja tarkkailijaryhmät päässeet seuraamaan vaaleja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU