Ulkomaat
30.10.2017 12:43 ・ Päivitetty: 30.10.2017 13:03
Tanskalaiskeksijä tunnustaa paloitelleensa kuolleen ruotsalaistoimittajan ruumiin – kiistää edelleen tapon
Ruotsalaistoimittaja Kim Wallin murhasta epäilty tanskalaiskeksijä Peter Madsen myöntää paloitelleensa kuolleen toimittajan sukellusveneessään elokuussa sekä upottaneensa ruumiin mereen, uutistoimisto Reuters kertoo viitaten Tanskan poliisin teidotteeseen.
Madsen kuitenkin kiistää edelleen tappaneensa Wallin. Reuters kertoo Madsenin todenneen, että Wallin kuoli häkämyrkytykseen sukellusveneen sisällä. Toimittajan saadessa myrkytyksen, Madsen itse oli aluksen kannella.
Aikaisemmin tänään uutisoitiin, että Madsenin vangitsemista on nyt jatkettu 15. marraskuuta asti. Keksijä tarjoutui itse pidentämään tutkintavankeuttaan.
Oikeudenkäynnin veriteosta on määrä alkaa maaliskuussa.
Madsenille kuuluvalta kovalevyltä videoita, joissa naisia tapetaan hirttämällä ja polttamalla.
Toimittaja Wallin nousi Madsenin sukellusveneeseen, koska hänen tarkoituksena oli kirjoittaa lehtijuttu keksijästä ja tämän sukellusveneestä.
Wallin torso löydettiin 21. elokuuta. Ruumiinavauksessa löydettiin jälkiä veitseniskuista, mutta epäselväksi jäi, oliko vammat aiheutettu ennen vai jälkeen kuoleman.
Lisää aiheesta
Kuun alussa tutkijat kertoivat löytäneensä ilmeisesti Madsenille kuuluvalta kovalevyltä videoita, joissa naisia tapetaan hirttämällä ja polttamalla. Syyttäjien mukaan videot ovat luultavasti aitoja.
Madsen on puolustautunut toteamalla, että muillakin ihmisillä on ollut pääsy hänen tietokoneelleen ja kovalevylle.
Juttuun on päivitetty kuva klo 14:44 ja 15:01.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
9.10.2017 16:19
Taas uusi hätkähdyttävä käänne sukellusvenemiehen tarinaan
Ulkomaat
27.10.2017 12:12
”En voinut julkaista sitä vielä” – tanskalaisdekkaristi kirjoitti vedestä löytyneestä torsosta pari vuotta ennen sukellusvenemurhaa
Ulkomaat
7.10.2017 09:07
Ruotsalaistoimittajan pää löytyi merestä – kallossa ei merkkejä keksijän kertomasta vammasta
Ulkomaat
5.9.2017 11:36
Sukellusvenemieheltä tunnustus hautarauhan rikkomisesta
Ulkomaat
5.9.2017 13:41
Tanskalaiskeksijä selitteli: näin toimittaja kuoli