Talous
15.4.2018 13:53 ・ Päivitetty: 15.4.2018 13:57
TE: Taas jobinpostia Olkiluodosta – viestintäpäällikkö rauhoittelee huolia
Olkiluoto 3:n kuumatestejä on jouduttu siirtämään, mikä saattaa myöhästyttää taas ydinvoimalan käyttöönottoa, kertoo Talouselämä.
Sen mukaan TVO on ilmoittanut Nordpoolin sähköpörssille testien lykkääntymisestä eikä yhtiö pysty arvioimaan, voidaanko voimala ottaa käyttöön aikataulun mukaisesti ensi vuoden toukokuussa.
Viestintäpäällikkö Pasi Tuohimaa vahvistaa STT:lle, että joulukuusta asti käynnissä olleet kuumakokeet menevät pitkäksi eikä voimalaa välttämättä voida yhdistää sähköverkkoon tämän vuoden joulukuussa. Tuohimaan mukaan tämä ei välttämättä tarkoita, että voimalan käyttöönotto myöhästyisi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
16.11.2017 05:39
Tilanne huolestuttaa – Länsi-Suomi: Olkiluoto synnyttänyt vieraslajien keskittymän
Talous
11.3.2018 19:16
Teollisuuden Voima saa kipurahoja 450 miljoonan euron edestä: ”Ihan hyvä paketti”
Politiikka
25.10.2017 21:03
Touko Aalto sanoo sen nyt suoraan: ”Farssi alusta lähtien”