24.7.2019 11:27 ・ Päivitetty: 24.7.2019 11:27
Tero Pitkämäki ei heitä Kalevan kisoissa
Keihäänheittäjä Tero Pitkämäki ei osallistu yleisurheilun Kalevan kisoihin, jotka järjestetään elokuun alussa Lappeenrannassa.
Polvileikkauksesta toipuvan Pitkämäen manageri Tero Heiska tiedotti asiasta keskiviikkona.
Pitkämäen vasemman polven eturistiside katkesi viime kesänä kilpailutilanteessa Turussa, ja se leikattiin elokuussa.
Heiskan mukaan Pitkämäki pystyy harjoittelemaan kivuitta, mutta jalan toiminta ei ole vielä palautunut riittävän hyvälle tasolle.
Heittäjällä ei ole vielä tarkempaa suunnitelmaa paluun ajankohdasta.
Keihäänheiton arvokisamitalisteista myös Antti Ruuskanen on kärsinyt loukkaantumista ja kilpaillut säästeliäästi kesän aikana. Kauden kotimainen kärkitulos on Oliver Helanderin 86,93.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Urheilu
4.12.2018 05:30
16.30 tänään: Suomalaislegenda kertoo, miten hänen uransa käy
Urheilu
4.7.2018 06:53
Nyt otti ohraleipä: suomalaisen mitalitoivon EM-matka kariutuu
Kolumnit
25.6.2018 19:00
Jalkapallon liepeillä pörisee monenkaltaista sakkia, mutta on hyvä, että politiikka kuuluu erottamattomasti urheilun yhteyteen
Urheilu
12.8.2017 12:14
Olympiavoittajan rohkea veikkaus illan keihäsfinaaliin: ”Odotan, että mitsku tulee”