Talous
6.9.2017 15:27 ・ Päivitetty: 6.9.2017 15:27
”Tervetullut ratkaisu” – Finanssiala iloitsee Nordean sinivalkoista päätöstä
– Nordean päätös siirtää pääkonttori Suomeen on tervetullut ratkaisu, Finanssiala ry:n (FA) vt. toimitusjohtaja Esko Kivisaari kiittelee.
Hänen mielestään on tärkeää, että Suomi tarjoaa finanssialalle – pienille, keskisuurille ja suurille toimijoille – vakaan ja kilpailukykyisen toimintaympäristön.
– Suomi pysyy vetovoimaisena, kun emme ota käyttöön EU-tasoa ylittävää kansallista sääntelyä eikä ylimääräisiä veroja ja maksuja.
Kivisaaren mukaan Suomen vahvuus on, että maa on osa euroaluetta ja pankkiunionia.
– Pankkiunionissa on yhteinen valvonta sekä kriisiratkaisujärjestelmä pankkikriisien varalta.
Myös Finanssivalvonnan johtaja Anneli Tuominen on tyytyväinen Nordean päätökseen. Näin merkittävät toimijat ovat saman valvontakäytännön ja samojen vaatimusten piirissä.
Valvonnasta vastaavat Euroopan keskuspankki ja Finanssivalvonta. Alkuvaiheessa Nordean tulee hakea Suomesta toimilupaa.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
6.9.2017 15:04
Nyt se on varmaa: Nordea siirtyy Suomeen
Talous
20.7.2017 05:10
Nordea: Pääkonttorin paikka päätetään syyskuussa – liittyminen pankkiunioniin pohdinnassa
Politiikka
23.5.2017 13:12
Nordean pääkonttori Suomeen tai Tanskaan? – Orpo: ”Suomi ei tee erikoistarjousta”
Talous
22.5.2017 08:00
Ruotsin valtiovarainministeri DI:lle: Nordean lähtö ei toisi veromenetyksiä