Talous
29.5.2026 06:14 ・ Päivitetty: 29.5.2026 06:14
Tilastokeskus: Suomen talous kasvoi
Suomen talous kasvoi tammi-maaliskuussa vajaan prosentin edellisen vuosineljänneksen tasolta, käy ilmi Tilastokeskuksen tuoreista tiedoista.
Bruttokansantuote oli 0,9 prosenttia edellistä vuosineljännestä korkeampi.
Kasvulukema on nyt julkaistuissa tarkentuneissa tiedoissa samalla tasolla kuin huhtikuun lopun ennakkotiedoissa.
- Bruttokansantuotteen suunta kääntyi positiiviseksi vuoden 2025 lopussa, ja kasvu kiihtyi kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Kasvu on nyt vauhdikkaampaa kuin EU-maissa keskimäärin, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Samu Hakala tiedotteessa.
BKT:n volyymiä kasvattivat esimerkiksi viennin ja investointien kasvu. Toimialoista kasvoivat etenkin metsä- ja kemianteollisuus, energia- ja vesihuolto sekä yksityiset palvelut.
Julkisia investointeja kasvattivat erityisesti puolustusinvestoinnit, kun valtion hankkimien hävittäjien toimitukset alkoivat.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
