Kotimaa
24.7.2025 05:59 ・ Päivitetty: 24.7.2025 05:59
Tilastokeskus: Syntyvyyden lasku tasaantui – syntyvyys yhä historiallisen matalalla
Kuluvan vuoden ensimmäisellä puolikkaalla syntyvyyden lasku tasaantui verrattuna vastaavaan ajanjaksoon viime vuonna. Asia selviää Tilastokeskuksen väestön ennakkotietotilastosta.
Yhteensä tämän vuoden tammi-kesäkuussa aikana syntyi 22 341 lasta, mikä on 413 lasta enemmän kuin vastaavalla ajanjaksolla viime vuonna. Vaikka syntyvyyden lasku tasaantui, syntyvyys on Tilastokeskuksen mukaan edelleen historiallisen matalalla.
Suomen väkiluku kasvoi 8 801 hengellä. Kasvua piti Tilastokeskuksen mukaan yllä muuttovoitto ulkomailta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.