Kotimaa
5.6.2025 08:18 ・ Päivitetty: 5.6.2025 08:18
Traficom haluaa eroon huviveneilyyn liittyvästä täsmäjuopottelusta
Liikenne- ja viestintävirasto Traficom esittää, että veneilyn promillerajaa laskettaisiin 0,5 promilleen.
Näin voitaisiin puuttua esimerkiksi niin sanottuun täsmäjuopotteluun, jossa alkoholia käytetään tietoisesti juuri sen verran, että käyttö jää alle rangaistavuusrajan. Viraston mukaan täsmäjuopottelu vesiliikenteessä on lisääntynyt.
TÄLLÄ hetkellä huviveneilyn promilleraja on 1,0 ja soutuveneet ovat sääntelyn ulkopuolella. Traficomin esityksessä raja koskisi myös soutuveneitä.
Vuonna 2024 yli puolessa huviveneilyn kuolemaan johtaneista onnettomuuksista oli käytetty alkoholia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.