Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

26.4.2022 04:56 ・ Päivitetty: 26.4.2022 04:56

Transnistrian separatistialueella räjähdyksiä – Moldovan ja Ukrainan mukaan kyse on valeiskusta, jolla halutaan luoda tekosyy sotimiselle

Transnistrian separatistialueella Moldovassa on tapahtunut räjähdyksiä, kertoo muun muassa Deutsche Welle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Deutsche Wellen siteeraaman Moldovan hallintoviranomaisen mukaan Transnistrian Tiraspolissa oltaisi heitetty kranaatteja kohti separatistialueen omien turvallisuusviranomaisten rakennusta. Moldovan mukaan iskun tarkoituksena on luoda tekosyy jännitteiden luomiseksi.

Iskussa ei ilmeisesti loukkaantunut tai haavoittunut ketään. Tekijästä ei ole tietoa, mutta Ukrainan tiedustelun mukaan Venäjä olisi lavastanut iskun, kertoo verkkolehti Kyiv Independent.

– Venäjän turvallisuuspalvelu aikoo jatkaa vastaavia operaatioita, jotta Venäjän valloittama alue Ukrainan rajalla saataisiin vedettyä mukaan sotaan, puolustusministeriö totesi lehden mukaan.

Moldovassa pelätty Venäjän aggressioita

Venäjä aloitettua hyökkäyssotansa Ukrainassa on myös Moldovassa pelätty Venäjän aggressiota.

Pelot saivat vahvistusta perjantaina, kun Venäjän armeijan kenraalimajuri Rustam Minnekajev linjasi Venäjän tavoitteita Ukrainassa.

Venäjän keskisen sotilasalueen varakomentaja sanoi, että Venäjän tavoitteena on valloittaa eteläinen Ukraina ja luoda yhteys Krimiltä Transnistrian separatistialueelle.

Mikään maa ei ole tunnustanut Transnistrian itsenäisyyttä, ei edes Venäjä, jonka joukkoja on ollut Transnistriassa Neuvostoliiton kaatumisesta lähtien. Venäjä on kuitenkin alueen tärkeä tukija.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU