Ulkomaat
22.4.2025 06:26 ・ Päivitetty: 22.4.2025 06:26
Trump aikoo osallistua paavi Franciscuksen hautajaisiin
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo osallistua paavi Franciscuksen hautajaisiin Roomassa.
Trump kertoi omassa Truth Social -viestipalvelussaan osallistuvansa hautajaisiin vaimonsa Melania Trumpin kanssa.
- Hän oli hyvä mies. Hän työskenteli ahkerasti ja rakasti maailmaa, Trump sanoi aiemmin maanantaina.
Trump ei ole toisen presidenttikautensa aikana vielä matkustanut Yhdysvaltojen ulkopuolelle, joten osallistuminen paavin hautajaisiin olisi Trumpin kauden ensimmäinen ulkomaanvierailu.
Brasilian valtiollisen uutistoimiston Agencia Brasilin mukaan myös Brasilian presidentti Luiz Inacio Lula da Silva vaimoineen aikoo osallistua paavin hautajaisiin.
Lula julisti maahan seitsemän päivän suruajan.
- Ihmiskunta menetti tänään äänen, joka kunnioitti ja hyväksyi muut, Lula sanoi lausunnossaan maanantaina.
Hautajaisten tarkka ajankohta ei ole vielä tiedossa, mutta ne on järjestettävä 4-6 päivän sisällä paavin kuolemasta eli loppuviikosta. Kardinaalit tapaavat tiistaina aloittaakseen hautajaisvalmistelut.
FRANCISCUS kuoli maanantaiaamuna 88 vuoden ikäisenä kotonaan Vatikaanissa aivohalvaukseen ja sitä seuranneeseen sydämenpysähdykseen.
Franciscus pyysi testamentissaan tulla haudatuksi yksinkertaiseen, koristamattomaan hautaan Roomassa sijaitsevaan Santa Maria Maggioren basilikaan.
Franciscus valittiin roomalaiskatolisen kirkon paaviksi vuonna 2013. Paavina Franciscus pyrki uudistamaan Vatikaanin hallintoa, kitkemään korruptiota Vatikaanin pankissa ja käsittelemään lasten seksuaalisen hyväksikäytön perintöä kirkossa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.