Urheilu
24.5.2018 04:36 ・ Päivitetty: 24.5.2018 04:36
Tuleeko Washingtonin ja Ovetshkinin unelmasta vihdoin totta? – Capitals kukisti Tampa Bayn ja matkaa NHL:n finaaleihin
Jääkiekon NHL:ssä Washington Capitals etenee Stanley Cupin finaaliin, jossa joukkueella on vastassa Las Vegas Golden Knights. Washington voitti itälohkon finaalien seitsemännessä ottelussa Tampa Bayn 4–0 ja taputteli itälohkon loppuottelusarjan voiton.
Ennen varhain tänään Suomen aikaa päättynyttä ottelua voitot olivat tasan 3–3.
Voittajajoukkueen maalivahti Braden Holtby torjui 29 laukausta ja Tampa Bayn Andrei Vasilevski 19 laukausta. Sarjan kahden ratkaisevan ottelun hahmoksi nousi Washingtonin Holtby, joka pelasi kaksi nollapeliä kauden tärkeimmässä paikassa.
Washingtonin maaleista vastasivat Aleksandr Ovetshkin, Andre Burakovski ja Nicklas Bäckström. Uransa ensimmäistä Stanley cup -palkintoa tavoitteleva venäläistähti Ovetshkin käynnisti maalinteon komealla lyöntilaukauksella, kun ottelua oli pelattu vain reilu minuutti. Burakovski puolestaan vahvistin Washingtonin johtoa toisessa erässä päästessään kahteen otteeseen kaksin Tampa Bayn maalivahdin kanssa. Ruotsalainen ei erehtynyt kummastakaan paikasta.
Niin ikään ruotsalainen Bäackström sinetöi vierasjoukkueen voiton viimeistelemällä tyhjään maaliin 4-0-maalin. Washington on pelannut ainoastaan kerran aikaisemmin NHL:n finaaleissa. Vuonna 1998 joukkue hävisi Stanley Cupin Detroit Red Wingsille.
Washingtonissa ei ole yhtään suomalaispelaajaa, mutta Las Vegasin paidassa Stanley Cupin voitosta taistelee suomalaishyökkääjä Erik Haula.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
22.5.2018 14:15
Kansanedustaja vaatii poliisille tehokkaampia keinoja puuttua huumekauppaan
Urheilu
21.5.2018 05:15
Sebastian Aho valittiin MM-turnauksen parhaaksi hyökkääjäksi
Urheilu
20.5.2018 13:32
Jääkiekon kunniagalleriaan päässyt Jere Lehtinen muisteli ensimmäistä juniorimaaotteluaan: ”Se avasi silmäni”
Urheilu
19.5.2018 13:55
Pohjoismaille oma jääkiekkoturnaus