Nyheter
25.2.2022 08:48 ・ Uppdaterad: 25.2.2022 09:13
Turtiainen skyller på västmakterna
Ano Turtiainen representerar det vaccinationskritiska partiet Makten tillhör folket i Finlands riksdag. Han har tidigare försvarat Donald Trump och ifrågasatt coronaviruspandemin. Nu tar han Vladimir Putin och Ryssland i försvar på Twitter.
Turtiainen avslöjar i en tweet att han har blivit tillfrågad av en lokal YLE-journalist i Södra Savolax om vad han anser om kriget i Ukraina. Han har svarat att vad som pågår är ”ett krigsskådespel skapat av väst”. Enligt Turtiainen är hela poängen med kriget i Ukraina att avleda uppmärksamheten från ”allvarliga brott mot mänskliga rättigheter som har begåtts under coronapandemin”.
Vastasin Yle Mikkelin kysymyksiin Etelä-Savon kansanedustajille liittyen Venäjään ja Ukrainaan. pic.twitter.com/3otZ3witTK
– Ano Turtiainen (@TurtiainenAno) February 24, 2022
Turtiainen inte bara beskyller väst att ha förorsakat Rysslands invasion av Ukraina, han ifrågasätter nyhetsrapporteringen om invasionen i sin helhet i en ytterligare tweet om saken.
– Om nyhetsmedierna i huvudfåran (lögnmedia) i morgon berättar att Kalle Anka invaderade Ukraina, är det inte särskilt många i riksdagen som ifrågasätter det.
Suomea johtaa järkyttävän tyhmät ihmiset. Jos valtamedia (valemedia) kertoo huomenna, että Aku Ankka hyökkäsi Ukrainaan, niin eduskunnassa sitä ei kovin moni kyseenalaista.
– Ano Turtiainen (@TurtiainenAno) February 24, 2022
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Huvudnyheter
24.2.2022 12:02
SDP fördömer Rysslands krig i Ukraina
Opinion
24.2.2022 09:39
FSUD:s ställningstagande: Solidaritet med Ukraina
Nyheter
23.2.2022 10:55
Statsminister Sanna Marins anförande i samband med riksdagens debatt om det utrikes- och säkerhetspolitiska läget
Huvudnyheter
22.2.2022 12:27
Sundman: Krisen i Ukraina har på ett dramatiskt sätt gått in i ett nytt och farligt skede