Uutiset
29.8.2024 10:42 ・ Päivitetty: 29.8.2024 10:42
Turun SDP:ltä ensimmäiset nimet kuntavaaleihin – Piia Elosta pormestariehdokas
Turun SDP on nimennyt ensimmäiset 56 ehdokasta kevään kuntavaaleihin. Puolueen pormestariehdokas on kasvatuksen ja opetuksen apulaispormestari, SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja Piia Elo.
– Haluan olla edelleen tekemässä töitä turkulaisten ja rakkaan kotikaupunkini eteen. Haluan olla rakentamassa lumovoimaista ja elinvoimaista kaupunkia, joka huolehtii peruspalveluista mutta panostaa myös tulevaisuuden turkulaisten hyvinvointiin. Pormestarina lupaan tehdä kaikkeni eloisamman Turun puolesta, Elo sanoo tiedotteessa.
Kuntavaaliehdokkaiden joukossa ovat Elon lisäksi muiden muassa kansanedustajat Eeva-Johanna Eloranta ja Aki Lindén, Turun SDP:n puheenjohtaja Mari Lahti, valtuustoryhmän puheenjohtaja Kristiina Hellstén ja ryhmän varapuheenjohtaja Timo Nurmio.
– Olen erityisen ilahtunut listan monipuolisuudesta ja nuorten suuresta määrästä. Lisäksi mukaan on lähtenyt jo nyt paljon eri ammattiliittojen aktiiveja, Turun SDP:n toiminnanjohtaja Petja Raaska kiittelee tiedotteessa.
Ehdokaslistaa täydennetään syksyn ja talven aikana. Tavoitteena on saada täysi sadan hengen lista, Raaska kertoo.
PORMESTARIKSI pyrkivä Piia Elo kuvaa saaneensa tehdä täysipäiväisesti töitä turkulaisten eteen kolmen vuoden ajan ja haluavansa jatkaa tätä työtä pormestarina. Hän haluaa olla varmistamassa, että kuluneella valtuustokaudella liikkeelle laitetut isot hankkeet saadaan myös maaliin.
– Turku kasvaa ja muuttuu vauhdilla. Meillä on mahdollisuus rakentaa joka päivä itse hyvää kaupunkia, jossa jokaisella on edellytykset elää täysipainoista elämää. Turku on avoin, suvaitsevainen ja kansainvälinen kaupunki, jolla on pitkä historia ja hieno tulevaisuus, Elo kuvaa kotikaupunkiaan tiedotteessa.
Lisää aiheesta
Elo haluaa sosialidemokraattisen ryhmän kanssa olla varmistamassa, ettei vaikeasta taloustilanteesta huolimatta tehdä kurjistavaa politiikkaa.
– Me haluamme varmistaa, että lapset kouluissa oppivat, asuinalueet eivät eriydy, ihmisten asuinympäristöt pysyvät viihtyisinä, kulttuuri- ja liikuntapalveluita saa kaikkialla kaupungissa ja että yhteisöllisyyteen panostetaan.
ELO nostaa esiin, että kuluneella vaalikaudella Turku on panostanut erityisesti koulujen ja päiväkotien peruskorjauksiin ja uudisrakennuksiin. Näillä päätöksillä varmistetaan lapsille ja nuorille sekä heidän kanssaan työskenteleville aikuisille turvalliset ja terveelliset tilat. Tätä työtä on Elon mukaan jatkettava määrätietoisesti.
– Tärkeitä ovat myös ammatillisen koulutuksen tilahankkeet eli Taito-kampuksen rakentaminen ja uuden tekniikan kampuksen suunnittelu, jotta kaikille toisen asteen opiskelijoille saadaan tarkoituksenmukaiset tilat.
Piia Elon apulaispormestarikaudella opetuksen saralla on tartuttu muun muassa tuen kehittämiseen kaikilla opintoasteilla ja segregaation vaikutusten vähentämiseen.
TYÖLLISYYSPALVELUT uudistuvat, kun työ- ja elinkeinopalvelut siirtyvät kuntien vastuulle. Elo on ollut vetämässä työllisyyspalvelu-uudistuksen muutostyöryhmää. Elo haluaa, että Turkuun rakennetaan maan parhaat työllisyyspalvelut, jotka paitsi auttavat yksittäisiä työntekijöitä, edistävät myös Turun alueen elinvoimaa.
– Tässä on tärkeää, että yritykset, oppilaitokset ja julkiset palvelut toimivat saumattomasti yhteen. Turun ja Varsinais-Suomen elinvoima mahdollistaa laadukkaat julkiset palvelut ja siksi tähän on erityisesti panostettava.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
D-kasvo
25.12.2023 06:00
”Elämä ei odota, että ensin teen tämän ja tuon” – Piia Elo kannustaa elämään nytku, ei sitku