Ulkomaat
27.3.2022 16:19 ・ Päivitetty: 27.3.2022 16:19
Ukraina varoitti Venäjän yrittävän maan kahtiajakoa – Bidenin puhe oli kylmän sodan veteraanin muistutus vapaudesta
Ukraina varoitti sunnuntaina, että Venäjän tarkoituksena voi olla maan jakaminen Pohjois- ja Etelä-Korean tavoin. Ukrainan sotilastiedustelun päällikön, kenraali Kyrylo Budanovin mukaan tämä voi johtua Venäjän presidentin epäonnistuneesta yrityksestä vallata Kiova ja kukistaa Ukrainan hallitus.
Venäjän armeija ilmoitti jo perjantaina sotilasoperaationsa ensimmäisen vaiheen olevan ohi. Jatkossa se kertoi keskittyvänsä Donbassin alueen ”vapauttamiseen”.
Maan itäosassa sijaitsevan Luhanskin separatistijohtaja sanoikin sunnuntaina, että alue voi järjestää kansanäänestyksen Venäjään liittymisestä.
- Olen varma, että näin tulee käymään, sanoi Leonid Pasetshnik venäläisten uutistoimistojen mukaan.
Venäjän parlamentissa, duumassa, asiaan suhtauduttiin kaksijakoisesti.
Kuka johtaa euroatlanttista yhteisöä? Onko se edelleen Moskova, pelottelun kautta?
- Enpä usko, että nyt on oikea aika tälle. Tällaisten kysymysten aika ei ole sotarintaman kohtalon hetkiä ratkaistaessa, sanoi yhteen Venäjän ulkosuhteiden komiteoista kuuluva Leonid Kalashnikov uutistoimisto Tassin mukaan.
Sen sijaan ylähuoneen perustuslakivaliokuntaan kuuluva Andrei Klishas piti ajatusta hyvänä.
- Venäjä on tunnustanut Luhanskin ja Donetskin kansantasavaltojen suvereniteetin. Nyt näiden tasavaltojen viranomaisilla on oikeus tehdä omat ratkaisunsa perustuslakeihinsa nojaten, Klishas sanoi Ria Novosti -uutistoimiston mukaan.
Ukrainan ja Venäjän oli määrä aloittaa jälleen neuvottelukuntien väliset suorat tulitaukoneuvottelut Turkissa maanantaina. Viime aikoina neuvotteluja on pidetty lähinnä videoyhteyksien välityksellä. Neuvottelukunnat ovat koolla keskiviikkoon saakka.
PRESIDENTTI VOLODYMOR Zelenskyi on pyytänyt länneltä lisää panssarivaunuja ja hävittäjiä Ukrainalle, jotta maa voi puolustaa itseään Venäjän hyökkäyssotaa vastaan, kertoi muun muassa Guardian ja ukrainalaislehti Ukrajinska Pravda sunnuntaina.
- Kuka johtaa euroatlanttista yhteisöä? Onko se edelleen Moskova, pelottelun kautta? hän kysyi.
Länsimaat ovat toimittaneet Ukrainalle erilaisia aseita. Zelenskyin mukaan Ukraina tarvitsee kuitenkin nyt järeämpää kalustoa niin Venäjän ilmasta kuin mereltä tulevia hyökkäyksiä vastaan.
- Ukraina ei voi ampua Venäjän ohjuksia alas konekivääreillä, hän sanoi.
- Mariupolin piiritystä ei saada murrettua ilman riittävää määrää panssarivaunuja ja hävittäjiä. Kaikki Ukrainan puolustajat tietävät sen – tuhannet ihmiset, kaikki ihmiset, jotka kuolevat kaupungin ollessa saarrossa, tietävät sen, hän lisäsi.
RANSKAN PRESIDENTTI Emmanuel Macron varoitti sunnuntaina ”kärjistämästä tilannetta verbaalisesti” Venäjän kanssa, sen jälkeen kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden oli lauantaina kutsunut Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia teurastajaksi ja sanonut huomiota herättäneessä puheessaan, että Putin ei voi enää jatkaa vallassa.
Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan kyseessä oli historiallinen puhe.
- Kyllä se oli historiallinen puhe. Se oli kylmän sodan veteraanin puhe Euroopan vapaudesta ja demokratiasta. Historiahan sen sitten lopullisesti näyttää, miten sota meni, ja mikä Yhdysvaltojen rooli siinä oli.
- Viimeinen lisäys oli hänen harkitsemansa ja juontaa juurensa hänen näkemyksistään. Ja niitähän hän saa puheessaan lausua, koska se on hänen puheensa, Aaltola sanoi STT:n haastattelussa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.