Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

26.5.2025 09:42 ・ Päivitetty: 26.5.2025 10:41

Ukraina: Venäjä jatkoi laajamittaisia ilmahyökkäyksiä kolmatta yötä peräkkäin

LEHTIKUVA / AFP / SERGEI SUPINSKY
Venäjän ilmaiskujen tuhoama kerrostalo 25. toukokuuta Kiovassa.

Venäjä jatkoi maanantain vastaisena yönä suuria ilmahyökkäyksiään Ukrainaan jo kolmatta yötä peräkkäin. Samaan aikaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trump arvosteli kovin sanoi Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ukrainalaislähteiden mukaan tuoreimmassa iskussa Venäjä laukaisi Ukrainaan yli 350 Shahed-droonia, mikä on toistaiseksi suurin kertamäärä lennokkeja koko laajamittaisena hyökkäyssodan aikana.

Lisäksi Venäjä käytti yön iskuissa myös risteilyohjuksia, joita laukaistiin pommikoneista. Ukrainan ilmavoimat kertoi torjuneensa kaikki ohjukset ja noin kaksi kolmasosaa lennokeista.

Ukrainan viranomaiset kertoivat maanantaina, että vuorokauden aikana iskuissa oli kuollut ainakin 6 ja haavoittunut yli 20 ihmistä.

Trump kritisoi Putinia Truth Social -alustallaan. Trump kirjoitti, että hänellä on aina ollut hyvät välit Putinin kanssa, mutta Putinille on tapahtunut jotain.

-  Hän on tullut aivan hulluksi! Hän tappaa tarpeettomasti paljon ihmisiä, enkä puhu nyt vain sotilaista. Ohjuksia ja lennokkeja ammutaan Ukrainan kaupunkeihin ilman mitään syytä, Trump kirjoitti.

Kremlin edustaja Dmitri Peskov vastasi päivällä Trumpin kritiikkiin sanomalla, että Putin tekee päätöksiä, jotka ovat tarpeen Venäjän turvallisuuden varmistamiseksi.

TRUMP muisti kritiikissään myös Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyiä. Trumpin mukaan Zelenskyin puheet aiheuttavat ongelmia, ja niiden pitäisi loppua.

Zelenskyi kuitenkin jatkoi puheitaan maanantaina sosiaalisessa mediassa, missä hän sanoi, että Venäjä jatkaa valtavia iskujaan, koska tuntee, ettei sitä aiota rankaista millään lailla.

-  Venäjän iskujen laajentamiseen tulisi vastata kasvattamalla pakotteita, Zelenskyi vaati.

TRUMP ja Putin kävivät viikko sitten kahden tunnin puhelinkeskustelun. Trump sanoi puhelun jälkeen, että Venäjä ja Ukraina aloittavat välittömästi neuvottelut aselevosta, mutta Putin ei vahvistanut tietoa.

Viikonloppuna Venäjän ja Ukrainan suuri sotavankienvaihto onnistui sovitusti. Osapuolet vaihtoivat viikonlopun aikana keskenään tuhat vankia eli yhteensä 2  000 ihmistä.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov lupasi viime viikolla, että Venäjä lähettää Ukrainalle rauhansopimuksen ehdot, kun vankienvaihto on saatu päätökseen.

Uutista täydennetty kauttaaltaan klo 13.41.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU