Internationellt
8.8.2026 20:15 ・ Uppdaterad: 8.8.2026 20:27
USA:s senat godkände utnämningen av Todd Blanche
Utnämningen av Todd Blanche till USA:s justitieminister har godkänts av USA:s senat med rösterna 50-49.
Den föregående justitieministern Pam Bondi fick sparken den 2 april 2026. Bondi hade blivit godkänd i februari 2025 med rösterna 54-46 men nu blev det en svårare omröstning för Donald Trump som utnämnde sin före detta personliga jurist Todd Blanche till Bondis efterträdare. Även Bondi hade haft Trump som sin klient innan hon blev justitieminister.
Trumps ursprungliga tanke var att utse den dåvarande representanthusledamoten Matt Gaetz till justitieminister men hans chanser att bli godkänd verkade för små och Gaetz drog sig ur redan i november 2024.
Till biträdande justitieminister hade Blanche blivit godkänd med rösterna 52-46 i mars 2025 men han har varit kontroversiell i den rollen, även under de senaste månaderna efter att Bondi avpolletterades och Blanche har varit tillförordnad justitieminister.
I den avgörande omröstningen den 8 augusti 2026 var en senator frånvarande, nämligen republikanen Mitch McConnell som har drabbats av allvarliga hälsoproblem.
Av de 53 republikanska ledamöterna av senaten röstade 50 för utnämningen av Blanche och det räckte. De två republikanerna som röstade med demokraterna var Susan Collins och Lisa Murkowski.
Todd Blanche föddes den 6 augusti 1974 i Denver i Colorado och han har examina från American University och Brooklyn Law School. Han bytte parti från Demokratiska partiet till Republikanska partiet så nyligen som 2024.
Blanche har ingen längre aktiv politisk karriär bakom sig utan han har anlitats som advokat av personer som står Donald Trump nära, såsom lobbyisten Paul Manafort och strategen Boris Epshteyn. Det var Boris Epshteyn som rekommenderade Blanche som advokat åt Trump som anlitade honom i april 2023.
Blanche visade sig mycket skicklig på att förhala rättsprocessen mot Trump så att han inte hann bli dömd före presidentvalet 2024. Som tack för den insatsen utnämnde Trump Blanche till biträdande justitieminister.
Sedan april 2026 har Blanche lett justitiedepartementet, först på tillförordnad basis och nu får han alltså göra det som ordinarie kabinettsledamot. Efter att han tog över från Pam Bondi har Blanche drivit åtal mot personer som Trump uppfattar som sina fiender, bland dem den tidigare FBI-chefen James Comey.
Det var inte lätt att få 50 senatorer bakom utnämningen av Blanche men fredagen den 7 augusti 2026 meddelade republikanen Bill Cassidy från Louisiana att han går med på att godkänna utnämningen. Cassidy var inte nöjd med det sättet hur Blanche hade drivit åtal mot Trumps fiender men han ansåg att det är bra för justitiedepartementet att få en chef på en mer permanent basis och att det kunde vara dåligt för departementets funktionsduglighet med ytterligare en kortvarig tillförordnad lösning.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Internationellt
3.8.2026 11:10
Lindsey Graham lämnade djupa spår i USA:s utrikespolitiska linje
Internationellt
3.4.2026 09:26
Pam Bondi fick sparken
Internationellt
5.3.2026 21:59
Kristi Noem fick sparken
Internationellt
17.2.2026 18:20
Medborgarrättsledaren Jesse Jackson var en kraftfull talare
