Politiikka
5.3.2024 12:18 ・ Päivitetty: 5.3.2024 12:18
Usu: Ex-ministeri Krista Mikkonen ehdolle europarlamenttivaaleihin
Vihreiden kansanedustaja, entinen ministeri Krista Mikkonen kertoo Uutissuomalaiselle lähtevänsä ehdolle kesäkuun europarlamenttivaaleihin.
– Mitä kauemmin asiaa mietin, sitä enemmän tämä tuntui oikealta ratkaisulta. Sain ministerinä tehdä paljon töitä EU-asioiden parissa ja sen myötä ymmärsin entistä paremmin, miten tärkeä rooli EU-politiikalla on, hän kertoo.
EU:n roolia ilmastokriisin ja luontokadon torjumisessa hän kuvaa kriittiseksi. Hän muistuttaa, että EU yhtenä isona talousalueena pystyy määrittämään sääntöjä, jotka ohjaavat koko maailmaa. Mikkonen nostaa itselleen tärkeänä asiana esiin myös sen, että Euroopassa ymmärretään, miten eriarvoisesti turvallisuuspoliittisen ympäristön muutos kohtelee unionin itäisiä jäsenmaita.
Krista Mikkonen on 51-vuotias kolmannen kauden kansanedustaja Joensuusta. Hän toimi Antti Rinteen (sd.) ja Sanna Marinin (sd.) hallituksissa ensin ilmasto- ja ympäristöministerinä ja myöhemmin sisäministerinä.
Vihreiden kansanedustajista eurovaaliehdokkuudestaan ovat kertoneet aiemmin puolueen entinen puheenjohtaja Maria Ohisalo ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne. Puolueella on kolme europarlamentaarikkoa, joista vain Ville Niinistö tavoittelee jatkokautta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.