Politiikka
22.11.2021 14:13 ・ Päivitetty: 22.11.2021 14:13
Valiokuntahuipulta jyrähdys: ”Kasvomaskivelvoite myös tartuntatautilakiin”
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho on huolestunut heikentyneestä koronatilanteesta. Laihon mukaan pelkkä 80 prosentin rokotuskattavuus ei yksin riitä epidemian kääntämiseen laskusuuntaan. Hän vaatii tiukempaa kasvomaskisuositusta otettavaksi uudelleen käyttöön ja kirjattavaksi tartuntatautilakiin.
”Kasvomaskisuositus on otettava välittömästi takaisin niissä tilanteissa, joissa turvavälejä ei voida toteuttaa, kuten esimerkiksi joukkoliikenteessä, tapahtumissa ja kaupoissa. Hallitus väljensi kasvomaskisuositusta aivan liian aikaisin. Kun suosituksesta luovuttiin, käytännössä kasvomaskien käyttö kaupoissa ja julkisessa liikenteessä on romahtanut. Samaan aikaan tartuntatautimäärät ovat lähteneet selkeään nousuun”, Laiho sanoo tiedotteessaan.
Laiho huomauttaa, että okottamattoman väestön taudin ilmaantuvuus on noin nelinkertainen koko väestön ilmaantuvuuteen verrattuna.
”Tärkeää on nyt välittömästi tiukentaa kasvomaskisuositusta. Olisi perusteltua kirjata kasvomaskivelvoite myös tartuntatautilakiin, kuten vuosi sitten lakialoitteessani esitin.”
Laiho muistuttaa, että myös perustuslakivaliokunta näytti maskipakolle vihreää valoa viime keväänä lausunnossaan. Valiokunnan lausunnon mukaan hallituksen oli syytä ryhtyä lainvalmisteluun käyttövelvollisuudesta ja säätää siitä esimerkiksi tartuntatautilaissa. Tartuntatautilakiin velvoitetta ei kuitenkaan kirjattu.
”Kun tartuntamäärät ovat selkeässä nousussa ja näitä tautiryppäitä on alueellisesti, pitää tiukemmat suositukset saada käyttöön ja maskivelvoite tartuntatautilakiin. Hallitukselta tarvitaan nyt toimenpiteitä koronatilanteen haltuun saamiseksi. Hallitus ei voi jäädä vain passiivisen seuraajan rooliin yleisvaarallisen taudin ollessa kyseessä.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.