Urheilu
12.9.2020 11:08 ・ Päivitetty: 12.9.2020 11:08
Valioliiga alkaa – mukana on peräti 15 Englannin jalkapallomestariksi yltänyttä seuraa
Tänään alkavalla jalkapallon Englannin Valioliigan kaudella koetaan historian havinaa, sillä mukana on peräti 15 Englannin jalkapallomestariksi yltänyttä seuraa. Viimeksi vastaava määrä mestareita on nähty Englannin pääsarjassa kaudella 1969–70.
Tilastoharvinaisuudesta kertoi Gracenote-sivuston analyytikko Simon Gleave Twitter-tilillään.
Viime vuosien mestareiden Liverpoolin (tuorein mestaruus 2020), Manchester Cityn (2019), Chelsean (2017) ja Leicesterin (2016) ohella mukana ovat vuonna 1898 ainoaa mestaruuttaan juhlinut Sheffield United ja sarjanousija, vuonna 1920 ainoan tittelinsä voittanut West Bromwich. WBA:n ohella toinen sarjanousija Leeds (viimeisin mestaruus 1992) täydentää mestarijoukkoa.
Muut kahdeksan tällä kaudella pääsarjaa pelaavaa mestaria ovat Manchester United (viimeksi mestari 2013), Arsenal (2004), Everton (1987), Aston Villa (1981), Tottenham (1961), Burnley (1960), Wolverhampton (1959) ja Newcastle (1927). Ensimmäistä mestaruuttaan lähtevät jahtaamaan Brighton, Crystal Palace, sarjanousija Fulham, Southampton sekä West Ham.
Valioliigan avauspeleissä otellaan tänään ottelut Fulham–Arsenal, Crystal Palace–Southampton, Liverpool–Leeds ja West Ham–Newcastle. Huomenna pelataan West Bromwich–Leicester ja Tottenham–Everton, ja maanantaina nähdään ottelut Sheffield United–Wolverhampton ja Brighton–Chelsea.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.