Politiikka
3.3.2025 12:23 ・ Päivitetty: 3.3.2025 12:23
Valtio vastustaa Nesteen toimitusjohtajalle ehdotettua palkitsemista
Suomen valtio vastustaa Nesteen hallituksen esitystä sen toimitusjohtajan palkitsemisesta, Valtioneuvosto kertoo tiedotteessa.
Valtio pitää esitystä kohtuuttomana ja on äänestänyt sitä vastaan ennakkoon 25. maaliskuuta pidettävässä yhtiökokouksessa.
- Valtio katsoo, että yhtiön toimitusjohtajan palkitsemiskokonaisuus on rakennettu niin, että sen ei voida kokonaisuutena katsoa olevan kohtuullinen. Palkitsemisen ehdot poikkeavat keskeisiltä osin merkittävästi valtion kannasta, sanoo ylijohtaja Maija Strandberg Valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolta.
Suomen valtio omistaa Nesteen osakekannasta 44,2 prosenttia. Tiedotteessa todetaan, että listayhtiöiden kohdalla valtio odottaa, että sen linjauksia painotetaan omistuksen suhteessa.
- Valtion kanta on ollut yhtiön hallituksen tiedossa, Strandberg sanoo.
TIEDOTTEESSA todetaan, että valtion näkemykset palkitsemislinjauksista on avoimesti kuvattu omistajapoliittisessa periaatepäätöksessä.
- Palkitsemisessa valtio edellyttää ylimmän johdon osalta kohtuullisuutta ja läpinäkyvyyttä. Tulosperusteisen palkitsemisen on oltava tavoitteellista, ja valtio korostaa muuttuvan palkitsemisen kriteereiden avoimuuden merkitystä osana palkitsemisraportointia.
Valtio odottaa, että Nesteen hallitus perustelee maaliskuussa pidettävässä yhtiökokouksessa toimitusjohtajan palkkarakenteen ja tulospalkitsemisen.
- Kriteereiden osalta valtio odottaa, että tulospalkitsemisen tasot on asetettu niin, että yhtiön arvon kehityksen osalta omistajien ja yhtiön johdon intressit ovat yhteneväiset, tiedotteessa sanotaan.
Nesteen toimitusjohtajana on viime lokakuusta toiminut Heikki Malinen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.