Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.8.2023 06:23 ・ Päivitetty: 4.8.2023 11:51

Venäjä kertoo estäneensä Ukrainan iskun laivastotukikohtaan Mustallamerellä

LEHTIKUVA / AFP / STRINGER
Venäjän laivaston aluksia juhlaliputuksessa Novorossijskin satamassa laivaston päivän juhlassa 30. heinäkuuta 2023.

Venäjä torjui perjantain vastaisena yönä Ukrainan iskun laivastotukikohtaan Mustallamerellä, Venäjän puolustusministeriö väittää.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ukrainan asevoimat yritti iskeä Venäjän Novorossijskin laivastotukikohtaan kahdella miehittämättömällä veneellä, Venäjän puolustusministeriö sanoi viestipalvelu Telegramissa.

Venäläiset alukset olivat ministeriön mukaan tuhonneet veneet.

Uutistoimisto AFP:lle puhuneen ukrainalaisen turvallisuuslähteen mukaan iskun takana oli Ukraina. Lähteen mukaan hyökkäys valmisteltiin Ukrainan turvallisuuspalvelun SBU:n kanssa.

Novorossijskin satama on yksi Mustanmeren suurimmista. Se on myös päätepiste öljyputkelle, jonka kautta kulkee valtaosa Kazakstanin öljyviennistä.

Novorossijskin satamassa öljyn lastaukset tankkereihin jatkuvat, mutta laivojen liikkuminen on väliaikaisesti kielletty, öljyputkistoa hallinnoiva Caspian Pipeline Consortium -yhtiö sanoi venäläisen Interfax-uutistoimiston mukaan.

Puolustusministeriö ilmoitti Venäjän myös pudottaneen 13 lennokkia miehitetyn Krimin niemimaan yllä.

Ministeriön mukaan kummastakaan iskusta ei aiheutunut kuolonuhreja tai vahinkoja.

Ukraina ei ole kommentoinut iskuja.

VENÄJÄN laivastoon kohdistuvat iskut ovat lisääntyneet viime viikkoina. Venäjän puolustusministeriö sanoi alkuviikosta estäneensä Ukrainan lennokki-iskun, joka kohdistui partioveneisiin Mustallamerellä.

Myös Venäjä on iskenyt yhä useammin ja intensiivisemmin Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan sekä Odessan alueelle.

Ukrainan mukaan Venäjän keskiviikkona tekemässä lennokki-iskussa ukrainalaiseen Izmajilin satamaan turmeltui 40  000 tonnia viljaa.

Iskut Mustallamerellä ovat lisääntyneet sen jälkeen, kun Venäjä irtautui viime kuussa Mustanmeren viljanvientiä suojelleesta sopimuksesta.

Muokattu klo 14.51: Lisätty juttuun neljäs kappale AFP:lle puhuneen ukrainalaislähteen tiedoista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU