Ulkomaat
15.7.2025 08:28 ・ Päivitetty: 15.7.2025 08:28
Venäjän ulkoministerin ja Kiinan presidentin tapaamisessa valmisteltiin Putinin vierailua ja korostettiin ”uutta kansainvälistä järjestystä”
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on tavannut Kiinan presidentin Xi Jinpingin Pekingissä. Venäjän ulkoministeriön lausunnon mukaan kaksikko tapasi osana Lavrovin osallistumista Shanghain yhteistyöjärjestön ulkoministereiden tapaamiseen.
Shanghain yhteistyöjärjestöön kuuluvat muun muassa Kiina, Venäjä, Intia sekä Keski-Aasian valtioita.
Lausunnon mukaan Lavrov ja Xi keskustelivat muun muassa valmisteluista Venäjän presidentti Vladimir Putinin Kiinan-vierailua varten. Putin osallistuisi Shanghain yhteistyöjärjestön huippukokoukseen ja toisen maailmansodan vuosipäivän juhlallisuuksiin.
Xi sanoi tapaamisessa, että Kiinan ja Venäjän tulisi yhdistää globaalin etelän maat ja edistää kansainvälisen järjestyksen kehittymistä oikeudenmukaisempaan ja järkevämpään suuntaan. Xin kommenteista kertoo Kiinan valtiollinen Xinhua-uutistoimisto.
Xinhuan mukaan Xi pyysi Lavrovia lähettämään lämpimät terveisensä Putinille.
Lavrov sanoi Venäjän ja Kiinan strategisen kumppanuuden syventyneen maiden johtajien ohjauksessa, Xinhua raportoi.
Myös Kiinan ulkoministeri Wang Yi oli Xinhuan mukaan läsnä tapaamisessa. Lavrov keskusteli Wangin kanssa sunnuntaina Ukrainasta ja suhteista Yhdysvaltoihin.
Lisää aiheesta
VENÄJÄ ja Kiina tekevät tiivistä diplomaattista ja taloudellista yhteistyötä.
Kiina sanoo olevansa puolueeton Ukrainan sodan suhteen, mutta se ei ole tuominnut Venäjän yli kolme vuotta kestänyttä hyökkäyssotaa.
Kiina on säännöllisesti vaatinut taistelujen lopettamista ja syyttää länsimaita konfliktin pitkittämisestä Ukrainaa aseistamalla.
Kiina on pitkään pyrkinyt nostamaan kymmenen jäsenen Shanghain yhteistyöjärjestöä vastapainona länsimaiden johtamille liittoumille, kuten sotilasliitto Natolle.
LAVROV on sukkuloinut maailmalla viime aikoina tiiviillä tahdilla, käy ilmi esimerkiksi Venäjän ulkoministeriön verkkosivuilta.
Viime viikonloppuna Lavrov vieraili Pohjois-Koreassa ja tapasi maan johtajan Kim Jong-unin. Pohjoiskorealaisen valtionmedian mukaan Kim antoi täyden tukensa Venäjän hyökkäyssodalle Ukrainassa.
Sitä ennen Lavrov osallistui Malesiassa Kaakkois-Aasian maiden yhteistyöjärjestön Aseanin kokoukseen, jonka yhteydessä hän tapasi Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubion. Lavrov tapasi Malesiassa kahden kesken myös useita Kaakkois-Aasian maiden ministereitä.
Kuun alussa Lavrov osallistui Brasiliassa järjestettyyn BRICS-maiden huippukokoukseen. BRICS-maiden joukossa ovat muun muassa Brasilia, Venäjä, Intia ja Kiina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kirjallisuus
10.7.2025 16:03
Kirja-arvio: Hyytävän osuva kuvaus siitä, kuinka rahalla saa ja demokratia murenee