Kotimaa
25.1.2017 05:59 ・ Päivitetty: 25.1.2017 05:59
Virkarikosepäilyt kasvaneet viime vuosina: Suomi tipahti kolmanneksi
Suomessa on kolmanneksi vähinen korruptiota maailmassa, ilmenee kertoo korruptionvastaisen Transparency Internationalin vuosiraportista. Suomen sijoitus heikkeni edellisvuotisesta yhdellä sijalla.
Korruptioindeksi kertoo, että maailman vähiten korruptoitunut maa on nyt Tanska. Kakkoseksi rankattiin Uusi-Seelanti.
Transparency Internationalin puheenjohtaja Jose Ugazi varoittaa, että populististen liikkeiden nousu on varoittava signaali. Hänen mukaansa vain sananvapaus, poliittisen päätöksenteon läpinäkyvyys ja vahvat demokraattiset instituutiot takaavat kansalaisyhteiskunnan ja median kyvyn pitää valtaapitävät tilivelvollisina.
Alhaisen korruption maille on tyypillistä hallinnon avoimuus, laaja lehdistönvapaus sekä riippumattomat tuomioistuimet.
Transparency International Suomen puheenjohtaja Tommi Niinimäki sanoo, että Suomen sijoituksen putoaminen yhdellä ei yllätä häntä.
– Esimerkiksi virkarikosepäilyt ovat kasvaneet viime vuosien aikana (Suomessa) tasaisesti. Myös mediassa esillä olleet laajat korruptioon liittyvät skandaalit ovat varmasti vaikuttaneet sijoituksen tippumiseen, hän arvioi tiedotteessa.
Vuotuinen korruptiotutkimus tehdään asiantuntija-arvioiden perusteella ja siinä tarkastellaan vain julkista sektoria.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
19.12.2016 14:01
Kansanedustaja helpottui: ”Tämä omistusten salaamiseen tähtäävä sisukas zombi on kummitellut Suomessa jo useiden vuosien ajan”
Politiikka
29.9.2016 07:55
Suomen piilokorruptio herättää vakavia kysymyksiä — SDP:n Marin kuvailee kokoomuksen mallia
Politiikka
29.9.2016 06:29
Professori: ”Suomi on piilokorruption maa”
Politiikka
28.9.2016 16:04
Sanna Marin kokoomuslaisen kohuvärväyksestä: Tätä on suomalainen ”korruptio”
26.5.2016 08:35
HOK-Elannon johtotehtävissä ollutta epäillään lahjusten vastaanottamisesta — KRP:n tutkinta valmistui