Ulkomaat
14.3.2018 17:43 ・ Päivitetty: 14.3.2018 17:43
”Voimme hyväksyä vain kompromissin, emme kansalaistemme nöyryytystä” – Serbian presidentti valmis keskusteluihin Kosovon kanssa
Serbian presidentti Aleksandar Vucic sanoo olevansa valmis sopimaan kompromissista Kosovon kanssa, koska EU on asettanut maiden välisen sovun edellytykseksi EU-jäsenyydelle. EU on vaatinut maita normalisoimaan suhteensa ennen kuin Serbia voi päästä unionin jäseneksi.
– Voimme hyväksyä vain kompromissin, emme kansalaistemme nöyryytystä, Vucic sanoi tavattuaan Yhdysvaltojen Euroopan-suhteista vastaavan apulaisulkoministerin Wess Mitchellin.
Vielä verisen Kosovon sodan aikaan vuosina 1998–99 Vucic oli äärinationalisti ja Slobodan Milosevicin läheinen liittolainen. Sittemmin hän on tehnyt täyskäännöksen Eurooppa-myönteiseksi liberaaliksi ja Serbian EU-jäsenyyden kannattajaksi.
Kosovo itsenäistyi Serbiasta yksipuolisesti kymmenen vuotta sitten, mutta muun muassa Serbia ja sen liittolainen Venäjä eivät ole tunnustaneet itsenäisyyttä.
Kosovossa asuu yhä noin 120 000 Serbian kansalaista. Tarkkaa määrää ei tiedetä, koska he eivät ole suostuneet osallistumaan väestönlaskentaan.
Monet serbialaiset pitävät Kosovoa serbialaisen kulttuurin ja ortodoksisen uskon alkukotina.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Uutiset
25.1.2018 09:25
Atanas Aleksovski – 50 vuotta!
26.1.2018 20:58
Atanas Aleksovskilla syytä juhlaan – synttärit ja hääpäivä
Ulkomaat
21.11.2017 13:46
”Minulle hän on jo kuollut” – Bosnian teurastaja pakoili oikeutta 16 vuotta, nyt hänen kotinsa on 15 neliön selli
Kirjallisuus
13.10.2017 08:15
Arvio: ”Kosovon härkä” Shefki Kuqi avautuu camp-hahmostaan, arvostelee Antti Muurista ja kehuu Pasi Rautiaista: ”Hänen visionsa ja tahtotasonsa olivat vertaansa vailla”
Politiikka
13.9.2017 13:20
Petteri Orpo reagoi Junckerin puheeseen: ”Jos EU nyt tyytyy, niin se hyytyy”
Politiikka
13.9.2017 08:06
EU-pomo Juncker julistaa: Kriisivuodet ohi – kaikki mukaan euroon