Ulkomaat
24.3.2025 11:30 ・ Päivitetty: 24.3.2025 11:30
Yhdysvaltalaisten vierailusuunnitelmat närästävät Grönlannissa – asevoimien turvahenkilöstöä tuotu paikalle
Grönlannin väistyvä pääministeri Mute Egede syyttää Yhdysvaltoja sekaantumisesta Tanskalle kuuluvan saaren sisäisiin asioihin. Syynä ovat suunnitelmat, joiden mukaan varapresidentti J. D. Vancen vaimo Usha Vance aikoo vierailla saarella tällä viikolla.
Egeden mukaan yhdysvaltalaisdelegaatioon kuuluisi myös presidentti Donald Trumpin kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Mike Waltz. Tämän vuoksi vierailua ei voi pitää täysin yksityisluontoisena, Egede sanoo.
Vierailuseurueeseen kuuluu tiettävästi myös Yhdysvaltain energiaministeri Chris Wright. Grönlantiin on jo lennätetty Yhdysvaltain asevoimien kuljetuskoneilla turvahenkilöstöä ja ajoneuvoja.
Tanskan pääministerin Mette Frederiksenin mukaan vierailua ei voi pitää irrallaan Trumpin Grönlantia koskevista lausunnoista.
Vierailu muistuttaa Trumpin pojan Donald Trump Jr:n pistäytymistä Grönlantiin heti hänen isänsä virkaanastujaisten jälkeen tammikuussa.
Grönlantiin ei ole vielä muodostettu uutta hallitusta 11. maaliskuuta pidettyjen vaalien jälkeen. Egeden mukaan mitään neuvotteluja ei käydä ennen kuin uusi hallitus on aloittanut työnsä.
Todennäköinen seuraava pääministeri Jens-Frederik Nielsen on niin ikään tuominnut Trumpin aikeet ottaa Grönlanti tavalla tai toisella Yhdysvaltain osaksi.
Kyselyiden perusteella enemmistö grönlantilaisista kannattaa saaren itsenäistymistä Tanskasta, mutta vastustaa sen liittämistä osaksi Yhdysvaltoja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.