Ulkomaat
11.3.2025 18:47 ・ Päivitetty: 11.3.2025 19:20
Yhdysvaltalaistiedot: Ukraina taipuu aselepoon, Venäjän kanta vielä avoinna
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubion mukaan Ukraina on suostunut välittömiin neuvotteluihin Venäjän kanssa.
Yhdysvallat aikoo nyt jatkaa tiedustelutietojen jakamista ja apua Ukrainalle, kertovat maat yhteisessä lausunnossaan.
- Ukraina on ilmaissut olevansa valmis hyväksymään Yhdysvaltojen ehdotuksen välittömästä, väliaikaisesta 30 päivän tulitauosta, jota voidaan jatkaa osapuolten yhteisellä sopimuksella ja joka edellyttää Venäjän hyväksyntää, sanotaan lausunnossa.
Lausunnon mukaan myös Yhdysvaltojen ja Ukrainan välinen mineraalisopimus olisi tarkoitus viimeistellä niin pian kuin mahdollista.
Ukrainan ja Yhdysvaltojen edustajat ovat tavanneet tänään Saudi-Arabiassa alkaneissa neuvotteluissa. Yhdysvaltoja neuvotteluissa edustavat ulkoministeri Marco Rubiom lisäksi kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Mike Waltz.
TAPAAMISEN JÄLKEISESSÄ tiedotustilaisuudessa Rubiolta kysyttiin, onko ehdotuksessa kyse täydestä aselevosta eikä vain Ukrainan ehdottamasta ilma- ja merihyökkäysten tauosta.
- Kyllä. Ehdotus on lopettaa ampuminen, vastasi Rubio.
Rubion mukaan neuvottelut ovat ainut keino sodan lopettamiseksi ja sen tapahtumiseksi ”ampumisen” on loputtava. Rubio lisäsi toivovansa, että Venäjä hyväksyy tulitaukoehdotuksen.
Ukrainan ja Yhdysvaltojen edustajat ovat tavanneet tänään Saudi-Arabiassa alkaneissa neuvotteluissa.
Aiemmin tänään Ukrainan neuvotteluvaltuuskuntaa johtava presidentin kansliapäällikkö Andri Jermak sanoi, että neuvotteluita on käyty rakentavissa tunnelmissa.
- Olemme valmiit tekemään kaikkemme, jotta rauha saavutetaan, Jermak sanoi.
MYÖS UKRAINAN presidentti Volodymyr Zelenskyi on matkustanut Saudi-Arabiaan, mutta hän ei osallistunut tapaamiseen.
Zelenskyi kommentoi tiistain tapaamista sanomalla, että Yhdysvallat ymmärtää nyt Ukrainan perustelut.
- Ukraina toivottaa tämän ehdotuksen tervetulleeksi, meistä se on positiivinen ja olemme valmiit ottamaan sen askeleen. Yhdysvaltojen on taivuteltava Venäjä tähän, sanoi Zelenskyi.
Ukraina on puolestaan ehdottanut myös sotavankien vaihtoa ja Venäjälle kidnapattujen lasten palauttamista Ukrainaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.