Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

14.1.2026 06:06 ・ Päivitetty: 14.1.2026 06:06

Yhdysvaltojen, Tanskan ja Grönlannin edustajat tapaavat Washingtonissa

LEHTIKUVA / AFP
Grönlannin ulkoministeri Vivian Motzfeldt kuvattuna Färsarilla 17. kesäkuuta 2025.

Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion sekä varapresidentti J. D. Vancen on määrä tavata Tanskan ja Grönlannin edustajia tänään Washingtonissa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tanskan ulkoministeri Lars Lökke Rasmussen vahvisti tapaamisen tiistaina. Tapaamisesta olivat Yhdysvaltojen ulkoministeriön kalenteritietojen perusteella jo aiemmin kertoneet muun muassa Tanskan TV 2 ja yhdysvaltalainen CBS-yhtiö.

Rasmussenin lisäksi tapaamiseen osallistuu myös Grönlannin ulkoministeri Vivian Motzfeldt. Rasmussenin mukaan tapaaminen järjestyi Tanskan aloitteesta.

- Pyysimme tapaamista, koska halusimme siirtää keskustelun kokoustilaan, missä osallistujat voivat katsoa toisiaan silmiin ja puhua näistä asioista, ulkoministeri perusteli.

Rubio kertoi viime viikolla Yhdysvaltain kongressille, että presidentti Donald Trump on kiinnostunut Grönlannin ostamisesta. Valkoinen talo puolestaan kertoi, että Trumpin hallinto käy läpi erilaisia vaihtoehtoja Grönlannin hankkimiseksi, mukaan lukien sotilaalliset keinot.

Trump itse toisti jälleen sunnuntai-iltana paikallista aikaa kantansa, jonka mukaan Yhdysvaltojen on pakko saada Grönlanti.

- Jos me emme ota Grönlantia, Venäjä tai Kiina tulee ottamaan sen, enkä anna sen tapahtua. Haluaisin tehdä diilin, se olisi helpompaa, mutta otamme Grönlannin tavalla tai toisella, Trump sanoi toimittajille presidentin virallisessa Air Force One -lentokoneessa.

Tanskan edustajia viime viikolla tavannut demokraattisenaattori Tim Kaine sanoi sunnuntaina televisiohaastattelussa uskovansa, että demokraatit ja republikaanit voisivat yhdistää voimansa kongressissa ja estää aikeet mahdollisen sotilasvoiman käytöstä Grönlannin haltuunotossa.

Valitsemme Tanskan.

GRÖNLANNIN pääministeri Jens-Frederik Nielsen puolestaan sanoi tiistaina järjestetyssä lehdistötilaisuudessa, ettei Grönlanti halua olla osa Yhdysvaltoja.

Nielsen sanoi, että jos Grönlannin täytyy valita Tanskan ja Yhdysvaltojen väliltä, se valitsee Tanskan. Nielsen on aiemmin sanonut, että grönlantilaiset eivät halua olla tanskalaisia tai yhdysvaltalaisia, vaan grönlantilaisia.

- Jos meidän on valittava tässä ja nyt, valitsemme Tanskan, grönlantilaispääministeri sanoi.

Nielsenin kanssa lehdistötilaisuudessa puhunut Tanskan pääministeri Mette Frederiksen toisti, ettei Grönlanti ole myytävänä. Hän sanoi Tanskan ja Grönlannin haluavan vuoropuhelua ja yhteistyötä, ei konfliktia.

- Ei ole ollut helppoa vastustaa täysin kohtuutonta painostusta lähimmältä liittolaiseltamme, Frederiksen sanoi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU