Politiikka
24.2.2016 12:57 ・ Päivitetty: 24.2.2016 14:47
Yhteiskuntasopu kääntyi yllättäen yskimiseksi – tulppana paikallisen sopimisen kiemurat
Toiveikkuus yhteiskuntasopimuksen etenemisestä nopeaan päätökseen koki kolauksen alkuviikosta.
Erityisen koukeroisiksi ovat osoittautuneet paikallisen sopimisen kiemurat, kertovat tietolähteet Demokraatti.fi:lle.
SAK tulkitsee, että työnantajien EK haluaa avata kaikki portit paikallisen tason sopimisessa.
Käytännössä tämä palkansaajien tulkinta tarkoittaa, että EK:n mukaan paikallisen tason palkoista sopimisessa voitaisiin sopia myös valtakunnallisten sopimusten alarajan mukaisesti. Käytännössä se taas tarkoittaisi, että sopimusten minipalkkaa voitaisiin maksaa tarvittaessa kaikille työntekijöille. Se taas merkitsisi useimmille palkansaajille isoakin palkanalennusta.
SAK:n hallituksen työvaliokunta on kutsuttu koolle torstai-illaksi pohtimaan tilannetta.
SAK:n hallituksen työvaliokunta on kutsuttu koolle torstai-illaksi pohtimaan tilannetta.
Palkansaajajärjestöt ovat korostaneet, että sopu paikallisesta sopimisesta tulee saavuttaa, ennen laajemmasta yhteiskuntasopimuksesta päättämistä. Sovulla on tarkoitus korvata hallituksen esitykset niin kutsuitusta pakkolaeista, joiden valmistelu on tällä haavaa jäissä.
Lisää aiheesta
EK tuntuu olevan olevan täydellisessä neliraajajarrutuksessa, neuvottelulähteet kertovat.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
23.2.2016 16:18
Ratkaiseva viikko – STTK:n Palola toiveikas: ”Palkkaratkaisu voi tulla osaksi sopimusta”
22.2.2016 17:49
”Ei sopua ilman palkkaratkaisua” – Akavan Fjäderistä tämä on realismia
17.2.2016 10:30
Umpisolmu aukesi, EK pettyi, SAK sai selkeyttä
15.2.2016 18:15
SAK:n Lyly torppaa huhut taas kerran: ”Kaikki asiat edelleen auki”