Ulkomaat
9.12.2018 14:43 ・ Päivitetty: 9.12.2018 14:43
YK:n siirtolaisuusjulistus hajotti Belgian hallituksen – ensi keväänä maata johtaa vähemmistöhallitus
Belgiassa erimielisyys YK:n siirtolaisuusjulistuksesta sai nationalistisen flaamipuolueen N-VA:n jättämään hallituksen sunnuntaina. Näin hallitus jatkaa pääministeri Charles Michelin johdolla vähemmistöhallituksena.
Hallituskoalition suurin puolue N-VA oli jo aiemmin sanonut vetäytyvänsä hallitustyöstä, jos Michel tukee julistusta.
Belgian kuningas Philippe hyväksyi sunnuntaina N-VA:n ministerien eron. Tapaamisen yhteydessä pääministeri Michel myös esitteli uudet ministerit, jotka ottavat sisäministerin, talousministerin, puolustusministerin ja siirtolaisasioista vastaavan ministerin salkut.
Michelin johtama hallitus toimii vähemmistöhallituksena seuraavat viisi kuukautta. Seuraavat parlamenttivaalit on määrä järjestää toukokuun loppupuolella.
YK:n siirtolaisuusjulistus ei ole sitova, vaan siinä luetellaan tavoitteita kohti turvallista, järjestäytynyttä ja säännönmukaista siirtolaisuutta. Alun perin kaikki koalitiohallituksen puolueet kannattivat julistusta, mutta N-VA muutti mieltään lokakuussa.
Liberaali pääministeri on puolustanut päättäväisesti siirtolaisuusjulistusta, koska hänen mielestään kyse on Belgian kansainvälisestä uskottavuudesta.
Torstaina parlamentin enemmistö kannatti julistusta, mutta N-VA ja äärioikeistolainen Vlaams Belang (Flaamilaisten etu) äänestivät sitä vastaan.
Ranskan äärioikeiston johtaja Marine Le Pen ja Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin entinen strategiapäällikkö Steve Bannon haukkuivat siirtolaisjulistuksen Vlaams Belang -puolueen tilaisuudessa Brysselissä lauantaina.
– Julistuksen allekirjoittavat maat allekirjoittavat julistuksen paholaisen kanssa, Le Pen sanoi.
Lisää aiheesta
Yhdysvallat jättäytyi siirtolaisuusjulistuksesta käytävistä neuvotteluista viime vuonna. Myös Unkari, Itävalta, Puola, Bulgaria, Slovakia ja Australia ovat torjuneet julistuksen.
Siirtolaisuusjulistus on määrä ratifioida YK:n päämajassa 19. joulukuuta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
21.11.2018 16:56
Angela Merkel piti linjapuheensa liittopäivillä – puolusti YK:n siirtolaisuusjulistusta