Kotimaa
11.9.2021 05:43 ・ Päivitetty: 11.9.2021 05:43
Yksi kuoli ja kolme loukkaantui vakavasti ulosajossa Kokkolassa
Kokkolassa yksi ihminen on kuollut ja kolme loukkaantunut vakavasti perjantai-iltana tapahtuneessa pienkuorma-auton ulosajossa, kertoo Pohjanmaan poliisi.
Poliisin mukaan onnettomuus sattui, kun Kannuksen suunnasta valtatie 28:aa eli Kajaanintietä ajanut pienkuorma-auto suistui tien vasemmalle puolelle ojaan.
Onnettomuus sattui Kokkolan Kälviällä lähellä Kannuksen kunnanrajaa. Pelastuslaitos sai ilmoituksen ulosajosta noin puoli yhdeksän aikaan illalla.
Päivystävä palomestari Ville Mikkola kertoi STT:lle perjantai-iltana, että auto oli ajautunut ojan yli aukiolle. Hän myös sanoi Ilta-Sanomille, että muutama puu meni nurin.
Autossa oli kuljettajan lisäksi viisi ihmistä. Yksi matkustajista kuoli ulosajossa saamiinsa vammoihin. Kolme muuta matkustajaa loukkaantui vakavasti.
Poliisi on aloittanut onnettomuudesta esitutkinnan. Tutkinnanjohtaja, komisario Stefan Nordman sanoo, että liikenneonnettomuuksissa epäillään lähtökohtaisesti vähintään liikenneturvallisuuden vaarantamista.
– Tässä epäillään kyllä muitakin rikosnimikkeitä, mutta ne tarkentuvat vielä esitutkinnan alussa, Nordman sanoo STT:lle.
Hän luonnehtii poliisin käynnistämää esitutkintaa laajaksi.
Nordman ei toistaiseksi kerro kuolonuhrin ikää tai sukupuolta.
Nordman ei tässä vaiheessa kommentoi onnettomuuden syytä. Hän kuitenkin kertoo, että alkoholilla ei epäillä olleen osuutta ulosajoon.
Poliisi ja liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunta jatkavat onnettomuuden tutkintaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.