Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

23.2.2026 06:12 ・ Päivitetty: 23.2.2026 06:12

Yksityisen sosiaalipalvelualan työriitaan haetaan ratkaisua

LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA
JHL:n lakkovahteja Attendon hoivakoti Fregatin edustalla Oulussa 17. helmikuuta 2026.

Ratkaisun etsimistä yksityisen sosiaalipalvelualan työriitaan jatketaan tänään.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Riitaan etsittiin ratkaisua sovittelussa perjantaina, mutta sitä ei tuolloin löytynyt. Valtakunnansovittelija kertoi perjantaina, että ratkaisua hierotaan sovittelijan toimistossa jälleen tänään kello kymmenestä lähtien.

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL uhkaa uudella lakolla yksityisellä sosiaalipalvelualalla maaliskuun alussa. Työriidan työntekijäjärjestöillä oli viime viikolla kolmipäiväinen lakko.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU