Talous
1.6.2022 09:07 ・ Päivitetty: 1.6.2022 09:07
Yle: Kryptovaluutalla tehtyjä kauppoja ilmoitettiin verottajalle viime vuodelta 2,1 miljardin euron arvosta
Suomalaiset ilmoittivat verottajalle kryptovaluutoilla tehtyjä kauppoja viime vuodelta yli 2,1 miljardin euron arvosta, kertoo Yle. Suomalaiset tekivät kryptokaupoilla lähes 460 miljoonan euron voitot, ja verottaja keräsi viime vuonna tehdyistä kaupoista vajaan 140 miljoonan euron verotulot.
Ylen mukaan kryptovaluuttojen arvot kävivät viime vuonna ennätyskorkealla, mikä näkyy kauppojen arvossa ja verotuloissa. Toissa vuonna suomalaiset myivät kryptovaluuttoja ainoastaan 190 miljoonan euron arvosta.
Tänä vuonna vastaavia voittoja ei välttämättä ole luvassa, Yle arvioi. Kryptovaluuttojen hinnat lähtivät jyrkkään laskuun marraskuussa, ja tällä hetkellä monien kryptojen hinta on alle puolet viime vuoden huippulukemista.
Viime vuonna kryptotulonsa verottajalle ilmoitti runsaat 12 700 henkilöä, mikä on yli kolminkertainen määrä toissa vuoteen verrattuna.
Verohallinto kuitenkin uskoo, että merkittävä osa kryptokaupoista jää yhä ilmoittamatta. Aiemmin verohallinto on arvioinut, että ilmoitusvelvollisten todellinen määrä on jopa noin 150 000.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.