Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

27.5.2022 12:40 ・ Päivitetty: 27.5.2022 14:52

Yle: OP:llä häiriö – näkynyt kymmenientuhansien Visa-kortilla kaksinkertaisena katevarauksena

LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Osuuspankin kymmenientuhansien asiakkaiden Visa-kortilla on näkynyt kaksinkertaisia katevarauksia.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asiasta uutisoineen Ylen mukaan asiakkaan tekemän oston lisäksi hänen tilillään on voinut näkyä toinen samansuuruinen katevaraus.

OP:n mukaan järjestelmähäiriö havaittiin perjantaina ja korjattiin viikonlopun aikana. Korttimaksuissa oli häiriöitä lauantaina. Pankki kertoi häiriön johtuneen sisäisestä järjestelmän hitaudesta.

Pankin nettisivuilla ei tiedotettu laajasta häiriöstä. Arjen talouden palveluista vastaava johtaja Masa Peura OP Ryhmältä kertoi, että häiriö koski muutamia kymmeniä tuhansia asiakkaita.

-  Kyseessä on sisäisestä järjestelmän hitaudesta aiheutunut ongelma, joka aiheutti kaksinkertaisia katevarauksia, Peura kertoi Ylelle.

Pankin mukaan häiriön aikana tilille tai korttiluotolle virheellisesti muodostuneet katevaraukset puretaan automaattisesti kahden viikon kuluessa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU